burun estetiği

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) nedir ? 
Rinoplastideki öncelikli amaç nedir ?
Rinoplasti ameliyatında başarı neye bağlıdır ?
Kimler rinoplasti ameliyatı olabilir / kimler adaydır ?
Gerçekten rinoplasti ameliyatı olmalı mıyım ?
Rinoplasti ağrılı mıdır ? Zor mudur ?
Ameliyat nasıl yapılır ?
Açık ve kapalı teknik olmak üzere iki ana yaklaşım vardır. Açık teknikte sadece burun delikleri arasından yapılan bir kesi ile burun kıkırdakları açığa çıkarılır ve tüm ameliyat gerçekleştirilir. Burun açık teknik ile daha titiz ve daha sağlam bir çalışma olanağı sağlamaktadır. Kıkırdaklarda değişik metodlarla zayıflatma, kuvvetlendirme, ekleme ve çıkarma ile şekil değişikliğine gidilirken kemiklerde ise törpü ve keskilerle arzulanan değişiklikler yaratılır. Burnunuzdaki materyal tekrar kullanılarak burun yeniden şekillendirilmektedir. 

Ameliyat ne kadar sürer ? 

Hasta için göz açıp-kapama süresinde biten bu ameliyat cerrah için burundan buruna değişmekle beraber 2 ile 5 saat arası (ortalama 3 saat) sürer. Aslında bu soruyu ‘ameliyat burun ne zaman içime sinerse o zaman biter’ olarak cevaplamak doğru olacaktır. Önemli olan süreden ziyade daha iyi ve çekici görünen, aynı zamanda iyi nefes alan bir burun amacına ulaşabilmektir.

Ameliyattan sonraki süreç nasıl ilerler ?

Ameliyat olduğunuz günün akşamını hastanede geçirmek hem daha güvenli hem daha konforludur.  Birkaç yastıkla baş yukarıda dinlenme ve buz uygulaması şişliği ve morluğu azaltacaktır. Burundan damlama/sızıntı şeklinde kanama normal karşılanan bir durumdur. Ertesi sabah eve gidebilirsiniz. Bundan sonra burnunuzun için bol olarak yıkamalı ve darbelerden korumalısınız. Dikiş ve tamponlar değişkenlik göstermekle beraber 1 hafta içerisinde alınır. Sonrasında 1. 3. ve 6. ay kontrollerinde bir takip süreci vardır. Burnun son halini alması 6 ay ile 1 yıllık bir süre almaktadır.

Burun estetiği ağrılı bir ameliyat mıdır? 

Sanılanın aksine burun estetiği ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrası parasetamol gibi basit bir ağrı kesici yeterli olmaktadır. Hatta ameliyat o kadar ağrısızdır ki ameliyat olan hastalar arasında “tampon” aldırmanın daha zor olduğu hakkında bir kanı oluşmuştur.

Ameliyatta tampon kullanılır mı?

Eskiden ameliyat sonrasında burnun içine tampon kullanılmaktayken artık ‘ içi oluklu – dolayısıyla nefes almayı mümkün kılan-  silikon kalıp kullanılmaktadır. Burnunuzu iyi nemlendirdiğinizde bu silikonun çıkarılması çok kolay olmaktadır. Silikonun burnunuzda 3-4 gün kalması yeterli olmaktadır.

Bu konu hakkında soru sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir