Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

Burun deliği küçültme ameliyatı: Burun deliği küçültme kararı

Karşıdan bakışta gözyaşı pınarlarından çizilen dik çizgiden taşan burun kanatları geniş olarak kabul edilir ve burun kanatlarına daraltma uygulanabilir. Karşıdan bakışta burun deliğini büyük gösteren birkaç başlıca sebep vardır.

1.Bunlardan en önceliklisi burnun yetersiz projeksiyonudur. Yandan (profilden) bakışta eğer burun ucu yeterli yükseklikte (yanaklardan uzaklığı) değilse, yani projeksiyonu yetersizse burun sağa ve sola daha yayvanlaşacak şekilde geniş görünebilir. Burada burnun yüksekliğinin arttırılması karşıdan görüntüde burun deliklerini daraltır.

2.Yine burun ucunun fazla kalkık oluşu da burun deliklerinin fazla görünmesine sebep olabilir. Bazen ihtiyaç sadece bunun düzeltilmesidir. Daha önce başarısız burun estetiği geçirmiş ve ‘fazla kaldırılmış’ ‘fazla kısaltılmış’ burunlarda revizyon rinoplasti ile burun deliklerinin daha az gözükecek şekilde yeniden ameliyat edilmesi burun deliklerinde küçülme hissi yaratacaktır.

3.Bazen de burun delikleri çok büyük olmamasına rağmen ‘alar çentiklenme’ (alar retraksiyon) sebebiyle sadece daha fazla görünür haldedir. Bu tip burun deliği görünümlerinde çeşitli cerrahi manevralar ile burun delikleri örtülerek delikler daha az gözükür hale gelebilir.

Burun deliği daraltma ameliyatı kararı nasıl verilir

Burun deliğini büyük gösteren birçok parametre olabilir. Kişide nasal sill geniş olabilir yada interalar mesafe geniş olabilir yada nasal flare geniş olabilir. Bunların kombinasyonları da mümkündür. Kişide burun deliği şeklini ve büyüklüğünü etkileyen problemi iyi tespit ederek probleme yönelik ameliyat yapılır

Burun deliği küçültme ameliyatı nasıl yapılır ?

Aşağıdaki ‘wedge rezeksiyon’ denilen teknik en yaygın kullanılan burun deliği küçültme işlemlerindendir. Sıklıkla ameliyatın en sonunda yapılır. Bir bütün olarak uyumlu olarak şekil verilen burnun son hali


Burun deliği estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler

  • Ameliyat sonrası yara bakımının iyi ve temiz yapılması
  • Ciltteki kesilerin birkaç ay güneş görmemesi ve güneş koruyucu kullanımı

Burun deliği küçültme ameliyatı fiyatları

Burun deliği küçültme burun estetiği ve rinoplasti ameliyatlarının bir parçası olarak ameliyatın en sonunda gerektiğinde yapılan işlemdir. Kapalı rinoplasti yada açık burun estetiği sonrasında ameliyatın son adımı olarak yapılabilir. Böyle uygulandığında her hangi bir ek ücreti yoktur. Burun deliği küçültme işlemi diğer burun kısımlarıyla uyumu bozmayacak seçilmiş hastalarda tek başına da uygulanabilir.

Fiyat bilgisi alma

Burun Estetiği üzerine TV Röportajı

(Kaynak: Kridel RWH, Castellano RD. A simplified approach to alar base reduction: A review of 124 patients over 20 years. Arch Facial Plast Surg. 2005. doi:10.1001/archfaci.7.2.81.)

Burun deliği küçültme 2018-06-12T15:49:06+00:00 2018-11-08T08:42:34+00:00 Dr. Berke Özücer

Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır Required fields are marked*