Dr.Berke Özücer’e soru sor

Burun eğriliği / septum deviasyonu nedir ?

Burunda nefes almayı engelleyen ciddi bir burun eğriliği (nazal septum deviasyonu) varsa bu ilaçla düzeltilemez. Burnun içerisinden (yara izi olmadan) eğriliklerin giderildiği bu ameliyata burun eğriliği ameliyatı, “Septum Deviasyonu Ameliyatı” veya “Septoplasti” denir. Burun etlerindeki ek problemler de bu ameliyatta kolayca düzeltilebilir. Burun eğriliği ameliyatı sonrasında burnun içine silikon kalıplar  (burun tamponu) yerleştirilir. Dış tampon ve alçıya ihtiyaç olmaz.

Burun eğriliği ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Burun eğriliği / septum deviasyonu ameliyatı sonrasında burun estetiğine kıyasla çok daha kısa sürede iyileşme olmaktadır. Sabah ameliyat olan bir hasta, taburculuğuna engel başka ek bir işlem geçirmediyse (sinüzit vb ) akşamüstü taburcu olabilmektedir. Hasta en geç bir hafta içinde işe geri dönebilmektedir. Ameliyat sonrasında burun içindeki kabuklanma ve kuruluk gibi şikayetlerin geçmesi ise hastadan hastaya değişmekle beraber 1 ile 3 ay arası sürebilmektedir.

  • Genellikle 3-4. gün itibariyle burnudaki oluklu tampon alınabilir
  • Ameliyattan sonra 10 gün boyunca nezle grip benzeri burun içi şişliği yaşanabilir. Bu geçicidir
  • Ameliyattan sonra 15-30 gün arası burna nemlendirici ve su vererek iyileşmey hızlandırmak gerekir
  • Burun içi dikişleri kendi eriyerek burnu içinden gelir, yine sümük parça ve krutlar gelebilir
  • Ameliyattan sonraki 1-2 ay içerisinde ameliyatın randımanı ortaya çıkacak ve nefesiniz iyileşecektir. Tıkanıklık devam ederse ? …

Septum deviasyonu ameliyatı sonrası tıkanıklık devam ederse

Ameliyattan sonra 10 gün boyunca nezle grip benzeri burun içi şişliği yaşanabilir. Septum ameliyatı sonrası bu sürenin geçmesini beklemek gerekir. Ameliyat sonrası tıkanıklıklar kabuk, kan pıhtısı ve ödeme bağlı da olabilir. Doktorunuza bunla ilgili danışmanız ve burnun iyi temizliği tıkanıklığa çözüm olabilir. Ameliyattan 1-2 ay geçmesine rağmen ameliyat sonrası tıkanıklığınız düzelmediyse dokturunuzdan randevu alarak yeni bir değerlendirme yapılmasında fayda var.

Septum Deviasyonu ameliyatında burun şekli değişir mi ? Deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli

Burnun içindeki probleme ek olarak dışındaki görünüşünün de baştan şekillendirildiği “burun estetiği ameliyatı”ndan farklı bir ameliyattır. Arasındaki farklar şöyle özetlenebilir:

  Nazal Septum Deviasyonu Ameliyatı  Septoplasti  Burun estetiği Rinoplasti
Amaç nefes almak nefes almak + dış görüntüde estetik düzelme
Yaklaşık Ameliyat süresi 45-60 dk 120-180 dk (revizyonlarda daha uzun)
Morluk ve şişlik olmaz olabilir
Burnun şekli değişmez, düzelmez değişir,düzelir
Özet burun içi ameliyat olur, dışı değişmez, nefese yönelik

burnun iç + dış ameliyatı, hem görüntü hem nefes değişir

 

Burun yamukluğu ameliyatı ve Burun eğriliği ameliyatı fiyatları

Genel kullanımı itibariyle burun eğriliği ameliyatı ‘septum deviasyonu’ yerine kullanılır. Yukarıdaki tabloda soldaki ameliyattır. Burun estetiği yapılmadığından nispeten fiyatlar daha düşüktür. Devlet hastanesinde burun eğriliği (septoplasti) ameliyatı SGK tarafından karşılanmaktadır. Özel hastanelerde ise kişinin özel sigortasının kapsamı / özelliğine göre bu ameliyat bazen karşılanabilmekte, bu durum sigortadan sigortaya farklılık göstermektedir. Burun yamukluğu ameliyatı ise genellikle kişiyle yüzyüze bakışırken (karşıdan bakışta) burnun sağa yada sola doğru belirgin yamukluğu / eğikliğinin dışarıdan belli  olduğu şekil bozukluğunun düzeltilmesini ifade eder. Burun yamukluğu ameliyatı fiyatlarında burun estetiği ameliyat fiyatları geçerlidir, eğer burun yamukluğu bir travmaya bağlı oldu ve burundaki probleme ve yapılması gereken işleme göre fiyat değişkenlik gösterebilir. 

 

Burun tıkanıklığı Değerlendirme Skalası

NOSE* (Burun tıkanıklığı değerlendirme skalası / Nasal Obstruction Symptoms Evaluation Scale) dünyada en yaygın kullanılan burun tıkanıklığı değerlendirmesi. Çok basit. Nasıl yorumlanır ?  Her bir soruya 0-4 arası puan veriyorsunuz. Toplam NOSE skorunuz 0 – 20 arası çıkıyor. Çıkan skoru 5 ile çarpıyorsunuz ve yüzde kaç burun tıkanıklığınız olduğunu hesaplıyorsunuz. Örneğin. Tüm sorulara 4 puan vermiş biri 20 alıyor bu da %100 tıkanıklığa denk geliyor. Tıkanıklık ne kadar fazlaysa hayat kaliteniz o kadar düşük demek: bir hekimle görüşmenizde fayda olabilir.

*NOSE (Nasal Obstruction Symptoms Evaluation) Scale 
NOSE

* Nasal Obstruction Symptom Evaluation Scale: Stewart MG, Witsell DL, Smith TL, Weaver EM, Yueh B, Hannley MT (2004) Development and validation of the nasal obstruction symptom evaluation (NOSE) scale. Otolaryngol Head Neck Surg 130(2):157–163

Merak edilenler: Şimdiye kadar 2 soru sorulmuş

Dr.Berke Özücer'e soru sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir