Septum deviasyonu nedir ?

Burunda nefes almayı engelleyen ciddi bir eğrilik varsa bu ilaçla düzeltilemez. Burnun içeriden (yara izi olmadan) eğriliklerin giderildiği bu ameliyata burun eğriliği ameliyatı, “Septum Deviasyonu Ameliyatı” veya “Septoplasti” denir. Burun etlerindeki ek problemler de bu ameliyatta kolayca halledilebilir. Ameliyat sonrasında burnun içine silikon kalıplar  (burun tamponu) yerleştirilir. Dış tampon ve alçıya ihtiyaç olmaz.

Burun eğriliği ne gibi problemlere yol açabilir ?

 • Bir veya her iki burun deliğinin tıkalı olması
 • Sık sinüs enfeksiyoları (sinüzit)
 • Yüz ve baş ağrıları, postnazal (geniz) akıntı
 • Sık burun kanamaları
 • Horlama / uykuda nefes tıkanması (apne)

Burun eğrilim var,  burnumdan nefes alamıyorum, burnum tıkalı: kesin ameliyat olmalı mıyım ?

Burun eğriliği – ve dolayısıyla tıkanıklığı- her hastada farklı derecededir. Neredeyse tüm burunlarda hafif eğrilikler mevcuttur. KBB doktoru burun muayenesi, tomografi ve örnekteki şikayet skalalarını kullanarak burun tıkanıklığının hastaya yarattığı sıkıntının derecesini değerlendirir. Uykuda, günlük yaşamda ve egzersiz sırasında burundaki şikayetler düzeleceğinden ameliyat sonrası hasta hayat kalitesi artar.

nose

Burun estetiğiyle farkı nedir ?

Burnun içindeki probleme ek olarak dışındaki görünüşünün de baştan şekillendirildiği “burun estetiği ameliyatı”ndan farklı bir ameliyattır. Arasındaki farklar şöyle özetlenebilir:

smrvssrp

Burun eğriliği / septum deviasyonu ameliyatı sonrasında burun estetiğine kıyasla çok daha kısa sürede iyileşme olmaktadır. Hasta en geç 3-4 gün içinde işe geri dönebilmektedir. Ameliyat sonrasında burun içindeki kabuklanma ve kuruluk gibi şikayetlerin geçmesi ise hastadan hastaya değişmekle beraber 1 ile 3 ay arası sürebilmektedir.

Burun tıkanıklığı herkeste görülebilen bir durumdur. Burun tıkanıklığına çözüm gerekip gerekmediği, sizdeki tıkanıklığın doğal olup olmadığı, tedavi gerektirip gerektirmediğini değerlendirmek için aşağıdaki değerlendirmeyi uygulayın:

Burun tıkanıklığı Değerlendirme Skalası

NOSE* (Burun tıkanıklığı değerlendirme skalası / Nasal Obstruction Symptoms Evaluation Scale) dünyada en yaygın kullanılan burun tıkanıklığı değerlendirmesi. Çok basit. Nasıl yorumlanır ?  Her bir soruya 0-4 arası puan veriyorsunuz. Toplam NOSE skorunuz 0 – 20 arası çıkıyor. Çıkan skoru 5 ile çarpıyorsunuz ve yüzde kaç burun tıkanıklığınız olduğunu hesaplıyorsunuz. Örneğin. Tüm sorulara 4 puan vermiş biri 20 alıyor bu da %100 tıkanıklığa denk geliyor. Tıkanıklık ne kadar fazlaysa hayat kaliteniz o kadar düşük demek: bir hekimle görüşmenizde fayda olabilir.

*NOSE (Nasal Obstruction Symptoms Evaluation) Scale 
NOSE

Nasal Obstruction Symptom Evaluation ScaleStewart MG, Witsell DL, Smith TL, Weaver EM, Yueh B, Hannley MT (2004) Development and validation of the nasal obstruction symptom evaluation (NOSE) scale. Otolaryngol Head Neck Surg 130(2):157–163

Bu konu hakkında merak edilenler:

 • Mayıs 10, 2018, 14:28
  Kalıcı bağlantı

  Burun estetiği / rinoplasti ameliyatı olsaydınız dokuların iyileşmesi 1 yıl gibi daha uzun bir süre sürerdi. Ancak septoplasti sonrasında dokuların iyileşmesi 7 ayda tamamlanmaya yakındır. Dolayısıyla beklemenizi önermem, yeni bir muayene faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

 • Ocak 16, 2017, 14:01
  Kalıcı bağlantı

  Bende septoplasti ameliyatı oldum ama 7 ay oldu halen nefes almakta zorlanıyorum acaba dokuların iyileşme süresinden kaynaklanıyor olabilir mi 1 yılda veya 1.5 yılda tam iyileşme süresini beklemeli miyim yada tekrar ameliyat olmam gerekebilir mi yani ameliyat sonrası tam iyileşme zamanı var mıdır bilgisi olanlar yazaazabilir mi yada bu ameliyatı olanlar

Bu konu hakkında soru sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir