Açık burun ameliyatı tekniği
Kapalı burun ameliyatı tekniği

Kapalı burun ameliyatı nedir ? Kapalı rinoplasti nedir ?

Kapalı burun ameliyatı ‘burnun içinden’ , açık burun estetiği ise “burnu açarak” yapılan estetik burun ameliyatı olarak tanımlanabilir. Bir tekniği diğerine övmek ve her daim daha üstündür demek doğru bir yaklaşım değildir. Kapalı burun ameliyatı da, açık burun estetiği tekniği de uzun yıllardır yetkin ellerde iyi neticeler veriyor.  İkisinin de aşağıda detaylandırdığım avantaj ve dezavantajları var. Aşağıdakiler bu işin değişmez kuralları. Hastanın hangi tekniği tercih ettiği, burnun hangi tekniğe daha uygun olduğu ve cerrahın hangi tekniği tercih ettiği ise sürecin değişkenleri. Bu bilgiler ışığında cerrahınızla beraber karar vermeniz en doğrusu:

Kapalı burun ameliyatı ve açık burun ameliyatı arasındaki farklar nedir ?

kapalı burun ameliyatı

Kapalı burun ameliyatı süresi

Genel anlamda konuşursak kapalı burun ameliyatı açığa kıyasla daha kısa sürmektedir. Bunda nispeten daha az problemli burunlarda kapalı tekniğin tercih edilmesinin de etkisi mevcut. Ancak doğal yapısı ve görüntüsü açırı derecede bozulmuş burunları kapalı burun ameliyatıyla düzeltmek bazı nadir durumlarda açık teknikten daha uzun sürebilmektedir.

Kapalı burun ameliyatı sonrasında dikiş aldırma

Kapalı burun ameliyatında dikiş aldırma derdi yok. Burnun dışında gözüken kesi veya iz yok. Ancak açık burun estetiği de alınması gerekmeyen (eriyebilen) dikişlerle yapılabiliyor, bunu da unutmamak lazım.

Kapalı Burun estetiği sonrasında şişlik

 Kapalı burun ameliyatı sonrasında şişlik daha kısa sürüyor.,

Kapalı Burun estetiği sonrasında iyileşme

 Kapalı burun estetiği sonrasında burun daha hızlı iyileşiyor ve son haline daha hızlı ulaşıyor.

Kapalı burun estetiğinde burun ucuna müdahale

Açık teknikte tüm kıkırdak deformiteleri burun cilt örtüsü kaldırıldıktan sonra göz önündedir ve düzeltilmesi daha ‘rahattır’. Kapalı teknik rinoplasti de doğurtma (delivery) denen metodla burun ucu kıkırdakları dışarı alınarak burun ucunun küçültülmesi, daraltılması gibi müdahaleler gerçekleştirilebilir. Ancak aşırı burun ucu eğriliği, yamukluk, darbeler sonucu doğal yapısı ve görüntüsü ileri derecede bozulmuş burunlarda burun ucu simetrisi ve istenilen sonucu elde etmek kapalı teknikte nispeten daha zor/meşakkatli olabilir.

Özetlemek gerekirse konu üzerine şahsi fikrim:

Tekniklerin birbirinden farklılıklarını bilmekte fayda var ancak kendinizi ve cerrahınızı bu soruya çok takılarak yormama gerektiğini düşünüyorum. Neden mi? Burun estetiğinde en önemli konu cerrahın en iyi neticeyi alabileceği şekilde burnunuzu ameliyat etmesi. Unutmayın, cerrah da en az sizin kadar ‘en iyi neticeyi‘ almak için uğraşıyor, tüm artıları eksileri hesaba katarak en iyi neticeyi vermesi gereken de o. Dolayısıyla teknik seçiminin gerekçeleri tarafınıza uygun şekilde açıklandığı sürece güvendiğiniz cerraha teslim olmakta fayda var..

Burnum kapalı burun estetiği olmaya uygun mu ?

Online Fotoğraf Analizi

 

Bu konu hakkında soru sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir