burun ameliyati sonrasinda dikkat edilmesi gerekenler

Burun estetiği sonrası şişlik ve morluk

Burun estetiği sonrası şişlik ve morluk ameliyatın doğal süreci. Neredeyse tüm hastalar bilinçli, burun estetiği sonrasında burun tamponu ve burun kalıpları alındıktan sonra (nispeten) ödemli ve şiş bir burunla karşılaşacağını biliyor. Beklentiler bunun minimum olması ve çabuk geçmesi yönünde. Neredeyse tüm cerrahlar da bilinçli; bunun hasta mutluluğu açısından öneminin farkında. Morluk çok kısa sürede geçse de (en geç bir hafta) asıl uzun süren sıkıntı:

  • burun estetiği sonrası şişlik ne kadar sürer ?
  • burun estetiği sonrası şişlikler ne zaman geçer ?
  • burun estetiğinden sonra burun son halini ne zaman alır ?
  • burun ucundaki şişlik ne zaman gider

Bu temel soruları burun ameliyatı öncesinde tüm hastalar sorar. Biz doktorların önceliği ise şişlik ve morluğu minimumda tutmak için burun estetiği sonrası yapılması gereken şeylerin altını çizeriz. Bir yandan da tecrübelerimize dayanarak şu çerçevede konuşuruz:

Peki bu makaleyi neden kaleme alıyorum ? Çünkü çok yakın zamanda (Kasım 2016) burun estetiği sonrası şişliklerinin geçme süreleri üzerine Plastic Reconstructive Surgery dergisinde yepyeni, bilimsel ve çok bilgilendirici 3-boyutlu bir çalışma yayımlandı. Üç boyutlu kameralarla, 40 hastaya toplam 146 ölçüm yapılmış: çok uzatmadan, mesaj şöyle:

Burun estetiği sonrası burun son halini ne zaman alır ?

  • bir ay sonra ……. tüm ödemin %60’ı gider
  • altı ay sonra ……. tüm ödemin %95’i gider
  • bir yıl sonra ……. tüm ödemin %97.5’i gider

Çalışmayı daha enine boyuna okumak isteyen hastalar için: Plast Reconstr Surg. 2016 Dec;138(6):973e-979e. Postoperative Edema Resolution following Rhinoplasty: A Three-Dimensional Morphometric Assessment. Pavri S1, Zhu VZ, Steinbacher DM.

Bu konu hakkında soru sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir