Fiyat bilgisi almak için

Hasta görüşleri için

Burun estetiği ameliyatını devlet karşılıyor mu ? SSK Burun Estetiği ameliyatını karşılıyor mu?

Burun estetiği fiyatları ve özellikle geniş bir aralıkta değişmesi en sık merak edilen konulardan biridir. Ameliyat olmak isteyen hasta doğal olarak iyi bir hizmet almak ve makul bir fiyat ödemek ister. Fiyatlardaki değişkenlik kafaları karıştırmaktadır, tüm estetik ameliyatlar gibi burun estetiği fiyatları da üç etkene bağlı olarak değişiklik gösterir:


(1) Operasyonun gerçekleştiği hastane:

Bu başlığı devlet hastaneleri ve özel hastaneler olarak ikiye ayırmakta fayda var.

Devlet Hastanesinde burun estetiği fiyatları: Estetik amacıyla burun ameliyatı olacak kişide devlet kişinin sağlığı için gerekli bir ameliyat olmadığından kişinin masraflarını karşılamamaktadır. Burada hastanın sağlık sigortası yokmuşcasına hastanedeki masrafı cebinden karşılamak durumundadır. Buradaki rakamlar sağlık uygulama tebliğine göre belirlendiğinden daha sabit ve farklılık göstermeyen rakamlardır. Yani özetle: devlette estetik olmak isteyen kişinin ödemesi gereken fiyat nispeten daha belirlidir. Burnun fonksiyonel olarak nefes alabilmesi için burun şeklinin değiştirilmesinin şart olduğu çok nadir durumlarda, ‘açık teknik’ denilen yöntemle burnun şekli de rapor dahilinde düzeltilebilmektedir. Ancak burada öncelik kişinin burnunun şeklinin düzeltilmesi ve burun estetiği değil nefesi ve sağlığıdır. Devlet hastanelerinde rapor dahilinde yapılan bu cerrahi kişinin görüntüsünü iyileştirmek öncelikli hedef değildir. Burun estetiği bu istisna hariç kişinin masrafını karşıladığı estetik bir ameliyattır.

Özel Hastanelerde: Özel hastaneler A, B ve C grubu olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Her özel hastanede sunulan hizmet aynı olmadığı gibi fiyatlar da çeşitlilik göstermekte ve dolayısıyla ameliyat olduğunuz hastanenin fiyatları burun estetiği fiyatınıza yansımaktadır. Yapılacak burun ameliyatı, uygulanan anestezi türü ve hastanede yatış süresi de fiyatı etkilemektedir.

Burada değinilmesi gereken bir diğer konu ‘özel sigorta‘lar. İstisna durumlar bulunmakla beraber ‘özel sigorta’lar yapılan burun estetiğini genellikle karşılamamaktadır. Yani ‘özel sigorta’ların yaklaşımı da devlet ile benzerdir: bu sağlık için zaruri bir ameliyat olmadığından hasta bu ameliyatı cebinden karşılamaktadır.


(2) Yapılacak burun ameliyatının içeriği

‘Burun estetiği’ genel başlığı geniş bir yelpazeyi ifade eder. Her burun estetiği ameliyatı burunda yapılsa da her burun estetiği ameliyatının içeriği aynı değildir.

Sadece burun sırtına müdahale edilecek bir kapalı burun ameliyatı ile tüm burun yapısının değişmesi gereken ameliyat aynı değildir. Burun estetiğine ek olarak burnun fonksiyonel problemin olup olmadığı, burundaki estetik sorunun teknik içeriği ve zorluğu, daha önce ameliyat geçirilip geçirilmediği (revizyon burun ameliyatı) ve ameliyattaki ek müdahaleler (örneğin gereklilik halinde kulaktan kıkırdak alınması yada revizyon burun ameliyatında kaburgadan kıkırdak alınması) ameliyatın toplam fiyatını arttırmaktadır.


(3) Burun estetiğini gerçekleştiren cerrah

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi burun estetiğini yapacak cerrahın aldığı ücret standart değildir. Bu da ameliyatın fiyatına yansıyan önemli diğer bir faktördür.

Konuyla İlgili: Kanal B – Burun Estetiği Ameliyatı Röportajı

Burun estetiği fiyatları (Devlet Hastanesinde) 2017-01-23T23:29:22+00:00 2018-09-30T18:16:34+00:00 Dr. Berke Özücer

Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır Required fields are marked*