Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

Kalıcı Yüz felci tedavisi çok çeşitli seçeneklerden oluşmaktadır. Yüz felci ameliyatları çok çeşitlidir. Ameliyatsız tedavi yöntemleri de mevcuttur. Kişiye özel tedavi, zamanlama ve iyi planlama esastır. Yine kalıcı yüz felci süresi ve kişinin beklentileri, düzelmesini istediği durumlar kalıcı yüz felci tedavi seçiminde belirleyicidir.

Kalıcı Yüz Felci nedir ?

Yüz felçlerini geçici ve kalıcı yüz felci olarak basitçe ikiye ayırabiliriz. Toplumda sık görülen, soğuğa bağlı gelişebilen, hızlı başlayan ve geçici yüz felçlerine örnek (akut) yüz felci (Bell Palsi) %90’ı iyileşir. Bir kısmı ise kısmi olarak iyileşir ve kısmi yüz felci ve sinkinezi gibi bozukluklar oluşarak kalıcı yüz felcine döner, hastaların bir kısmında ise tam kalıcı yüz felci oluşur ve yüzün yarısında tamamen hareketsizlik olur.

Yine yüz sinirine komşu bölgelerde oluşan hastalıklara bağlı (kulak kolesteatomu, köşe tümörü, tükürük bezi tümörü)  yüz siniri etkilenebilir ve yüz felci oluşabilir. Kalıcı yüz felci sebepleri arasında kulak ameliyatı sonrası yüz felci, köşe tümörü sonrası yüz felci sayılabilir. Bu bölgelerdeki hastalıklardan kurtulmak için yapılan ameliyatlar sırasında teknik mecburiyetlerden dolayı yüz siniri hasarlanabilir. Geçici yada kalıcı yüz felci oluşabilir.

Kalıcı Yüz Felci Tedavisi

Yüz siniri (7. kafa siniri) yüz mimik kaslarını kontrol eder. Yüz sinirine veya dallarına gelebilecek bir zarar neticesinde yüzünüzün hasarlanan tarafında (sağ yada sol) yüz hareketlerinde bir bölge (alt, üst yada orta) yada komple hareketi etkileyebilir. Yüzün hareketlerindeki bozulmaya bağlı oluşan estetik problemlerin dışında fonksiyonel problemlerle de karşılaşmak mümkündür. Örneğin, göz kırpma ve göz kapama fonksiyonundaki bozulmalar göz küresinin nemlenmesini ve travmalardan korunmasını bozacağından uzun dönemde göz kuruması, göz enfeksiyonlarına bağlı zararlar görülebilir. Yine ağız köşesindeki hareketlilikte bozulmaya bağlı olarak yemek yeme ve içecek içerken yiyecek içeriğinin ağız köşelerinden dışarı dökülmesi ve tükrüğün ağızdan dışarı istemsiz akması yaşanan fonksiyonel problemler arasındadır. Yüz sinirindeki hasarlanmaya bağlı oluşan yüz felci durumunun beraberinde getirdiği estetik ve fonksiyonel durumların düzeltilmesi için yapılan tedavilerin hepsine birden ‘fasiyal reanimasyon‘ denmektedir. Latinceyi bir kenara koyarsak bu yüz felcinden etkilenen tarafına ‘kalıcı yüz felci tedavisi‘ uygulanır. Kalıcı yüz felci tedavisinde kalıcı yüz felci ameliyatı ve ameliyat-dışı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Geçmeyen yüz felcinde estetik çözüm var mıdır ? Yüz felci estetiği mümkün müdür ?

Evet. Yüz felcinde yüzde oluşan hareketsizlikler, kaymalar, istem dışı yüzdeki deformasyonlar, sarkmalar estetik açıdan daha iyi gözükecek şekilde ameliyatlı / ameliyatsız çözümlerle tedavi edilebilir. Ancak bu halk arasında anlaşıldığı şekilde ‘estetik‘ bir ameliyat olmanın ötesinde kişinin hayata katılabilmesi, ruh ve bedensel bütüncül sağlığı için ‘gerekli‘ bir ameliyat olması sebebiyle ‘sağlık için şart olmayan‘ kozmetik/estetik ameliyatlardan farklıdır.

Geçmeyen yüz felci estetik ameliyatı gereklidir midir ? Neden ?

Yüz felci estetik ameliyatı olmanın ötesinde yüz felci olan kişiyi ‘normale’ yaklaştıran, yaşam kalitesini yükselten estetikten ziyade rekonstrüktif bir cerrahidir. Geçmeyen yüz felcinde hastanın yaşam kalitesi düşer. Yüzünün felçli tarafındaki ruh hali / mimik ifadesinde azalma yada komple kayıp yaşanır. Buna ek olarak yüz sinirlerinde hatalı iyileşmelere bağlı ‘sinkinezi‘ dediğimiz istenmeyen hareketler oluşabilir. İnsanın kimliğinin /  şahsiyetinin yansıması olan yüzünün yarısında istediğinde hareket yaratamaması ve kontrolsüz hareketlerin isteği dışında oluşması kişinin sosyal hayatını zorlaştırır. John Hopkins Yüz Felci Kliniğince yayımlanan araştırma sonuçlarına göre kalıcı yüz felçli kişilerde hayat kalitesi belirgin seviyede düşmektedir ve bu engelliliğin doğal sonucu olarak bu hastalarda depresif olmaya daha yatkınlardır. Dolayısıyla ‘kalıcı yüz felci‘ yaşayan kişiyi kişiyi ruhsal ve fiziksel olarak zorlayan, gecikmeden tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Kanal B: Yüz Felci Ameliyatı üzerine TV Röportajı

Kalıcı yüz felci ameliyatı: Sinir nakilleri

Özellikle mikrocerrahi ve sinir nakillerindeki gelişmelerle beraber uygun hastalarda çok iyi neticeler alınabilmektedir. Burada ‘fırsat penceresi’ kavramından bahsetmekte fayda var. Bir kişide kalıcı yüz siniri felci oluştuktan sonra felce uğrayan sinir ile hareketini tetiklediği kaslar arasındaki iletişimsizlik süresi kişinin sinir naklinden göreceği faydayı belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Çünkü yüz siniri kası belli bir süre uyarmadıktan (sinyal göndermedikten) sonra sinir-kas arasındaki bu ilişkide zamanla bozulma meydana gelir. Bu sürenin uzunluğu sinirde sonradan tamir yapılsa da başarılı olmasını kötü yönde etkiler. Genel anlamda 2 yılı aştıktan sonra yapılan sinir nakillerinde geriye dönüş olmadığı kabaca kabul edilen yaklaşımdır.

John Hopkins Yüz Felci Grubunun araştırması köşe tümörü ameliyatı sonrası yüz felci siniri kesilmemesine rağmen gelişen ve sinir iyileşmesi belirtisi olmayan kişilerde 6 aydan uzun beklenmemesini öneriyor. Ameliyat sonrası 6. ayda hastalar sinir nakli için değerlendiriliyor. Ameliyat sonrasında yüz siniri kesilmeyen dolayısıyla yüz felcinin iyileşmesi beklenen hastalarda klinik olarak spontan sinir rejenerasyonunun (iyileşmenin) hiçbir belirtisi yoksa ve tama yakın yüz felci mevcutsa bu süreden daha uzun beklemenin yapılacak sinir nakli başarısını kötü etkilemektedir. Dolayısıyla 6. ay itibariyle kalıcı yüz felci ameliyatı değerlendirmesi için uygundur.

Özetle, kişi gecikmeden doktora başvurması düzelmenin miktarında belirleyicidir.

Yüz felci estetik ameliyatıyla ilgili detaylı sayfalar

Dr.Berke Özücer, Youtube kanalı, yüz felci üzerine videolar

Kalıcı Yüz Felci Tedavisi: Yüz Felci Ameliyatı 2018-04-30T01:24:58+03:00 2018-11-13T22:27:22+03:00 Dr. Berke Özücer

Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır Required fields are marked*

Sorular (2)

  • Hocam konuşurken dudağım kayıyor. (Kısaca yıldız tilbe gibi oluyorum 😊)
    Doğarken bu şekilde doğdum. Tedavisi mümkün mü