Dr.Berke Özücer’e soru sor

Yüz felci ameliyatı seçeneklerinden biridir. Kaşların seviyesinin düşmesi birkaç sebepten oluşabilir. Yaşa bağlı olarak kaş sarkması sağ ve sol -iki taraflı ve simetrik- olarak zaten gerçekleşen bir durumdur. İki taraflı kaş kaldırma ameliyatı ile düzeltilir. Kalıcı yüz felcinde ise felçli taraftaki kaşın istirahat halindeki seviyelenmesi sağlam tarafa göre aşağı seviyededir. Yine yüzdeki şaşkınlık ifadesi (kaşların kaldırıldığı) sırasında felçli tarafta kaş hareketi olmaz ve sağlam taraftaki alın kırışması olmaz. Bu durumun dengelenmesi ve yüze simetri getirmesi için ameliyat olmayı tercih etmeyen hastalarda ve seçilen durumlarda botoks iyi netice verebilir.

Felçli tarafta pasif kaş seviyesinin doğru yerine alınması için iki ana seçenek mevcuttur:

Direkt kaş kaldırma

Uzun süreli kalıcı yüz felcinde sarkan cildin de çıkarılmasını sağlayarak simetrinin düzelmesine imkan verdiği için daha sık uygulanır. Kesi kaşların üzerine gizlenerek kamufle edilir

Endoskopik kaş kaldırma

Bu işlemde endoskoplar ameliyatın sadece saçların arasından yapılan ve görünür olmayan ufak kesilerden yapılabilmesini mümkün kılar. Oluşturulan giriş noktalarından endoskoplar yerleştirilerek kameralı görüntü altında ameliyat yapılır. Böylece endoskopik kamera yoluyla ufak ve görünmez kesilerden ameliyat gerçekleştirilebilir. Bu tip operasyonlar ‘minimal invaziv cerrahi’ olarak bilinir. Kesiler saçların arasına gizlendiğinden yara izi belli olmaz.

Endoskopik kaş kaldırma işlemi sonrasında bir miktar şişlik ve morluk kaçınılmazdır ve normaldir. Yaklaşık bir hafta süren bu durumun iyileşmesi sonrasında işlemin etkinliği / kalıcılığı onlarca yıldır ve yüz felci olan kişide simetriyi sağlar.

Kalıcı Yüz Felcinde Kaş Kaldırma 2017-01-18T07:20:06+00:00 2018-06-14T21:17:22+00:00 Dr. Berke Özücer

Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır Required fields are marked*