Dr.Berke Özücer’e soru sor

Kısmi yüz felci nedir ?

Tam yüz felcinde (House-Brackmann 6) yüzde kas tonusu görülmez (flasid / kaslar gevşemiştir). Yüzde -ağız köşesinde, kaşta, göz altında – tam bir sarkma ve hareketsizlik hali mevcuttu. Aksine kısmi yüz felcinde kısmi iyileşme mevcuttur, dolayısıyla  yüzde istemsiz kasılmalar kısmi yüz felcinde görülür. Yüzde istenmeyen hareketler ve komplet yüz felci farklı durumlardır. Kişinin istirahat halindeki yüz hali iyi bir görüntü gösteriyorsa kişi tam yüz felci olamaz. Sinirlerdeki suboptimal iyileşme yüzdeki anormal görüntü ve yüz hareketlerinin sebebi olabilir. Yani kısmi yüz felcinde gözüken bir durumdur.

Sinkinezi ne demek ? Sinkinezi nedir ?

Sinkinezi, kaslarda istemsiz kasılma/hareket demektir. Kısmi yüz felci sonrasında (Bell paralizisi, kulak ameliyatı sonra yüz felci, tükrük bezi sonrası yüz felci vb sebepler sonrasında) yüzdeki kişinin kontrolü dışında gelişen istemsiz kasılmalarla oluşur. Kalıcı yüz felci tedavisinde önemli yer tutmaktadır.

Sinkinezi neden olur ?

Sağlıklı ne normal bir yüz siniri kabaca 5 dala ayrılır. Yüz sinirinin hasarlanması sonrası vücutta oluşan iyileşme/tamir sırasında yüz sinirindeki kabloların adreslerini şaşırmaları sonucunda yanlış iyileşme neticesinde görülür. Tam yüz felcinde görülmez, kısmi yüz felcinde görülür. Örneğin iyileşme sonrasında göze giden sinir ağız köşesine doğru gider yada tam tersi olursa kişide gülümseme sırasında gözde düşülme, kısılma yada göz kapaması sırasında istemsiz gülümseme oluşacaktır. Bu durum yüz hareketlerinde anormal senkronizasyon oluşturur ve çeşitli belirtiler oluşur.

Belirtileri nelerdir ?

 • Gülümseme sırasında gözde kısılma / küçülme / kasılma
 • Göz kapaması sırasında istemsiz güümseme
 • Islık çalma sırasında boyunda gerginlik
 • Yüzde, yanakta ve çenede istemsiz tikler, kas spazmları
 • Çenede gamzelenme, portakal kabuğu görüntüsü
 • Yüz kaslarında gerginlik, sürekli kaskatılık, hipertonisite

Sinkinezi tedavisiz geçer mi ?

Sıklıkla yüz sinir hasarı / yüz felcinden 3-4 ay sonra görülür. Bell paralizisi sonrasında doğru tedaviyi almak ihtimali azaltır. Kısmi yüz felci sonrasında tedavi edilmediğinde kendi kendine düzelme ihtimali düşük olan bir durumdur.

Sinkinezi tedavisi var mı ?

Tedavide bilimsel geçerliliği olan üç ana tedavi yönteminden bahsetmek gerekir

 1. Botoks
 2. Sinkinezi ameliyatı (yakında)
 3. Sinkinezi Fizik tedavi (Nöromüsküler rehabilitasyon)

Tedavide hedeflenen yüz gölgeleri

 • Felçli taraf, göz etrafı kası (orbikuler kas)
 • Felçli taraf, boyun kasları (platisma)
 • Felçli taraf, ağız köşesi kasları
 • Felçli taraf, çene kası

Yüz asimetrisinin tedavisi için sağlam taraf da hedeflenebilmektedir:

 • Sağlam taraf, alın kasları

Sinkinezi Fizik Tedavi: Nöromüsküler Rehabilitasyon

Sanılanın aksine tam yüz felci ve sinkinezide kullanılan fizik tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir. Fizik tedavide kasların stimülasyonu güçlendirilmesinden ziyade rekoordinasyonunun sağlanması önceliktir. Dolayısıyla kas-güçlendirici egzersizler ve örneğin elektrik ile stimülasyon önerilmez.

Kısmi Yüz Felci ve Sinkinezi tedavisi 2018-05-11T12:27:15+00:00 2018-07-26T20:39:33+00:00 Dr. Berke Özücer

Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır Required fields are marked*

Sorular (2)

 • Merhabalar ben 2007 yüz felci geçirdim 3 aya yakın tedavi oldum elektro şok,ışın tedavisi, masaj ve ilaçlar sonra göz ,burun,agız cevremde az miktarda kaldı tekrar suan sürekli gülerken konusurkne göz küçülmesi gerilmesi dudak cekmesi başladı.Prednol kullanmaya başlasam sakıncası varmı hiç bir doktor bana bunu vermedi .*