Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

Kalıcı yüz felcinde botoks tedavisi

Kalıcı yüz felci tedavileri arasında öne çıkan ameliyatsız tedavi seçeneklerinden başlıcası botokstur. Özellikle kısmi yüz felcinde iyileşme sırasında sinkinezi dediğimiz istemsiz gülümseme ve kasılmalar ortaya çıkar. Örneğin, hasta gülerken felçli tarafındaki gözü istemeden kasılarak küçülebilir. Ya da hasta gözlerini kaparken gülümseme ortaya çıkabilir.

Bu tikler ve spazmlar şeklinde de ortaya çıkabilir. Boyun ve özellikle göz bölgesindeki istemsiz kasılmalar ve bunun sonucu olarak varolan ‘yüze hakim olamama’ ‘kontrolsüz mimikler’ ve ‘gerginlik’ hissi botoks ile giderilebilir. Daha simetrik bir görüntü elde edilebilir. Normal olan taraftaki istemsiz kas hareketlerini gevşetir ve sinkineziye bağlı hiperaktif olan tarafta gerginliği azaltır. Özellikle Bell paralizisi, kısmi yüz felci ve sinkinezi şikayetleri olan hastada nöromüsküler rehabilitasyon (NMR) ile beraber kullanılır.


Asimetrik yüz tedavisi

İnsanın sağ ve sol yüzü hiçkimsede simetrik değildir. Kemik yapısı, yüz kaslarının asimetrik kullanımı ve yapısal özellikler bunun sebebi olabilir. Ancak kalıcı yüz felci gibi yüzün yarısındaki kasların kullanılamadığı yada bir tarafındaki durumlarda asimetrik yüz tedaviden fayda görecek bir durum haline gelir

Yüz simetri bozukluğu tedavisi

Yüz simetri bozukluğunun tedavisi yumuşak dokulardan kaynaklanıyorsa eksik tarafa dolgu veya yağ enjeksiyonu ile sağlanabilir. Yüz simetrisinin bozukluğu kasların her iki tarafta farklı kuvvette kasılmasına bağlı oluşuyorsa ozaman yüz kaslarının hareketleri botoks yardımıyla eşitlenebilir. Böylece yüz simetri bozukluğu düzeltilmiş olur. Yüz simetri bozukluğu kalıcı yüz felci sonucu bir tarafın tamamen hareketsizliğine yada sinkineziye – yani istemsiz gülümseme, seyirmelere ve spazm benzeri hareketlere – bağlı olabilir.  Bu durum sürekli varolabilir yada belli durumlarda ortaya çıkıp kaybolabilir, stres ile belirginleşebilir.

Yüz simetri bozukluğu tedavisinde hedeflenen yüz gölgeleri

  • Felçli taraf, göz etrafı kası (orbikuler kas)
  • Felçli taraf, boyun kası (platisma)
  • Felçli taraf, ağız köşesi kasları
  • Felçli taraf, çene kası

Yüz asimetrisinin tedavisi için sağlam taraf da hedeflenebilmektedir:

Botoks ile yüzdeki istemsiz kasılmaları, hipertonsiteyi pratik bir şekilde giderebilmekteyiz. 5-10 dakikada ofis şartlarında uygulanması, nispeten düşük maliyet ve zahmeti avantajlarıdır. Geçici süreli etki göstermesi ve tekrar gerektirmesi dezavantajlarıdır. Ancak dünya standardında sinkinezinin tedavisinin ilk adım tedavisi botoks ile yapılmaktadır. Sinkinezide son çare olarak cerrahi önerilmektedir. İlgili: Sinkinezi Ameliyatı

Botoks nedir ?

Botoks botulinum toksininden üreyen bir tip proteindir. Yüz felcinde görülen sinkinezi (istemsiz kas kasılma) durumuna kasların kasılmasını geçici olarak durduran etkisiyle tedavi eder. Yine yüzde bir tarafta kasılma bozukluğuna bağlı güç dengesinde güçlü tarafı zayıflatarak geçici simetri sağlamada kullanılır.

Botoksun yüz felci tedavisindeki faydası nedir ?

Botoks ile asimetrik yüz hareketleri dengelenmesi 2 mekanizmayla gerçekleştirilir. (1) Sinkinezi (istemsiz kas kasılmaları) botoks yardımıyla geçici sürelerle durdurulabilir. (2) Sağlam taraftaki ‘hiperaktif’ güçlü olan kaslar zayıflatılarak yüzdeki ifadeye geçici süreyle ‘denge’ ve ‘simetri’ getirilebilir.

Botoksun etkisini kuvvetlendiren ek yardımcı tedaviler mevcut mudur ?

Botoksun kalıcı yüz felci ve sinkinezideki faydası fizik tedavi ve sinkinezi ameliyatı alternatifiyle desteklenerek bütüncül bir yaklaşım sağlanabilir.

Uygulama sonrası etki ne zaman başlar, ne kadar sürer ?

Uygulamadan 1-2 hafta sonra tam etki görülür, kişiden kişiye değişmekle beraber etki yaklaşık 4 ay sürer. Yılda 2-3 defa tekrar etmek gerekir ve tekrarlardan sonra etki süresi uzar (4-5 ay).

Botoks yüz felci yapar mı?

Yüz felcinin tedavisinde düzeltici olarak kullanılabileceği gibi itinasız uygulanması yüzün belli kas gruplarında istenmeyen sonuçlar yaratarak ideal altı netice verebilir.

Kalıcı Yüz Felcinde Botoks Tedavisi 2017-01-18T07:17:56+00:00 2018-08-16T22:36:18+00:00 Dr. Berke Özücer

Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır Required fields are marked*