Uzun süredir komplet kalıcı yüz felci olan hastalarda (2 yıldan uzun süredir) uzun süreli sinir uyarımından yoksun olmaya bağlı olarak kaslar kullanılmaz hale gelmiştir. Bu aşamada sinir nakli ameliyatları işe yaramayacaktır. (Not: Bu durum kısmi kalıcı yüz felçlerinde farklılık göstermektedir, 2 yıldan uzun sürelerde de sinir nakilleriyle başarı mümkün olabilmektedir.) Serbest kas nakli gerekecektir. Sıklıkla iç bacak (kasık) bölgesinden grasilis kas nakli gerçekleştirilebilir. Bu kas nakli sağlanırken beraberinde kasın kendi atar/toplar damarları ve siniri de nakledilmektedir.

Kalıcı yüz felcinde serbest kas nakli iki aşamalı cerrahilerdir. İlk aşama bacaktan (sural sinir) denilen sinir kablo grefti alınır. Bacağın dış arka tarafında 3-4 cm’lik 3-4 adet kesi yardımıyla 20 cm in üzerinde bacak his siniri alınır. Bu sinir bacağın hareketinde değil bacağın hissinde rol aldığından eksikliği bir hareket zorluğu yaratmaz.Alınan sural sinir kablo grefti şeklinde sağlam taraftaki yüzden felçli olan tarafa doğru bağlanır.

Bu yapılan sinir tamirinin yüzün felçli tarafına sinir iletimi sağlaması yaklaşık 9 – 12 ay arasında sürer. Tinel bulgusu alındığında ikinci cerrahi yapılır. İkinci cerrahide serbest kas (kendi siniri,damaları ile beraber) alınarak birinci aşamada nakledilen sural sinirin diğer ucuna ve yüz damarlarına bağlanır. Yine serbest kas dokusunun kross-fasyale ek olarak masseter sinir nakli ile kuvvetlendirildiği modifikasyonlar da sıktır.

Bu konu hakkında soru sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir