Dr.Berke Özücer’e soru sor

Statik askı nedir ?

Kalıcı yüz felcinde yüzün istirahat halinde kaslardaki ton azalabilir. Bu da tüm yüzde bir sarkma / sarkıklık ve gevşeme ifadesi (flaccid) oluşturabilir. Yüzün istirahat halindeki bu görüntüsü çeşitli yöntemlerle yukarı asılabilir. Yüzün yarısının yukarı asılması istirahat halindeki görüntüyü iyileştirir ancak yüz hareketlenmesini etkilemez. Örnek vermek gerekirse statik askı yapılacak bir hastanın yüzü vesikalık fotoğraf çekilirken daha iyi gözükecektir. Statik askı için birkaç tedavi seçeneği mevcuttur, bunlar birarada uygulanabilir. Yüz felci ameliyatı seçeneklerinden biridir.

Asimetrik Yüz germe

Yüzdeki asimetrinin giderilmesi ve kas ‘tonusu’ndaki azalmanın uzun süreli etkisine bağlı yüzdeki sarkan dokuların toparlanması nedeniyle kalıcı yüz felcinde tek taraflı asimetrik yüz germe ameliyatı uygulanarak simetriye katkıda bulunulabilir. Tek taraflı yüz germe ameliyatı ile felçli tarafın sağlıklı tarafa benzemesi amaçlanır. Özellikle yüzünde ‘sarkma’ bulgularının fazlaca olduğu hastalarda iyi netice verir.

Fasya lata ile statik askı

Statik askı yüzde doğal olarak varolan simetrinin tekrar oluşturulması için yapılır. Bir yandan simetri oluşturulurken bir yandan da ağızdan tükrüğün akması ve tekrarlayan iç dudağın yanlışlıkla ısırılmaları bertaraf edilir. Bu işlem sırasında sıklıkla ‘tensör fasya lata‘ kullanılır. Bu üst bacağın (uyluk) dış yüzünden alınan tendon benzeri bir yapıdır. Bu işlem ile gülümseme çizgisi (nazolabial oluk) oluşturulur ve felçli taraftaki dudak seviyesi elmacık kemiğine asılarak daha simetrik bir noktaya sabitlenmiş olur

Statik askı ameliyatı nasıl yapılır ?

Tensör fasya lata bacağın dış yanındaki kasların en dış tabakasında yer alan dayanıklı yapıdır. Üst bacağın (uyluk) dışından yaklaşık 5 cm lik bir kesi yapılarak gerekli miktarda fasya lata alınır ve bacağa pansuman yapılır.

Gülümseme çizgisine bir kesi yapılarak elmacık kemiğine kadar tünel oluşturulur. Fasya latanın bir ucu ağız köşesine bir ucu ise elmacık kemiğine sıkıca sabitlenir. İstenilen ağız köşesi seviyesi ve pozisyonu sağlandıktan sonra ameliyat neticelendirilir. Yaklaşık 1 saat süren bir işlemdir, normal şartlar altında hasta ertesi gün taburcu edilebilir.

Yüz Felci’nde Statik Askı 2017-01-18T07:15:09+00:00 2018-06-14T21:43:56+00:00 Dr. Berke Özücer

Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır Required fields are marked*