Temporal tendon transferi (T3) ameliyatı nedir ?

yüz felci, temporal tendon transferi

Kalıcı yüz felci tedavi seçenekleri arasında gülümsemeye yönelik bir cerrahi seçenektir. Temporal kas sakız çiğnerken şakaklarda hareketi hissedilebilen ve çiğnemede önemli rolü olan bir kastır. Trigeminal sinirden (5. kranyal sinir) gelen sinyallerle hareket ettirilir. Temporal tendon transferi (T3) ameliyatı ile bu kasın tendonu (sapı) ağız köşesine transfer edilmektedir. Yukarıdaki fotoğrafta görülmektedir. Böylece istemli olarak ‘ısırma’ hareketi yapıldığında ağız köşesi yukarı ve dışarı hareket ederek ‘gülümseme’ benzeri hareket yapmaktadır. Bu ameliyat sonrasındaki ‘fizik tedavi’ sürecinde hasta ‘ısırma’ hareketiyle ‘gülümseme’si arasındaki ilişkiyi kavrar. Yeterli eğitim ve fizik tedavi sonrasında ‘ısırma’ hareketi dahi yapmadan gülümsemenin öğrenilebilmesi nadir değildir.

Kime uygun ?

İki yıldan fazla süredir yüz felcinden muzdarip hastalar. Özellikle çok aşamalı ve uzun – ağır ameliyatlardan kaçınmak isteyen, ek sağlık problemleri olan ve özellikle 50 yaş üstü hastalar serbest kas transferleri için uygun aday olmayan hastalar aday olabilir. Gülümsediğinde doğal bir hareket isteyen ve statik askı yöntemlerini tercih etmeyen hastalarda T3 uygun bir tedavi seçeneği olabilir.

  • Sinir naklinden fayda görecek aşamayı geçmiş kişiler
  • Sadece istirahat görüntüsünün düzelmesiyle tatmin olmayacak, gülümseme isteyen kişiler
  • Tek aşamalı yüz felci ameliyatı ve hızlı netice isteyen kişiler
  • Ameliyat sonrası fizik tedavi sürecini göze alan kişiler

Temporal tendon transfer (T3) ameliyatı nasıl yapılır ?

Nazolabial oluğa (gülme çizgisi) denk gelecek şekilde cilt kesisi yapılarak oluşacak yara izi gizlenir. Çene eklemine doğru gidilerek çene kemiği eklem yerine yapışan temporal kas tendonu serbestleştirilir. Bu yapı etraftaki dokulardan serbestleştirilerek ağız köşesine doğru çekilir. Ağız köşesine yetişmeme durumunda ise uyluk (üst bacak) dış kısmına 5 cm’lik bir kesi yapılarak ‘tensör fasya lata‘ olarak bilinen doku ‘uzatma’ amacıyla kullanılır. İnsanın kendi vücudundan alındığı için hem askı materyali olarak sağlamdır, enfeksiyona uğramaz, hem de kişiyle uyumludur. Fasya lata tendon ile ağız köşesi arasındaki mesafenin katedilmesi için kullanılır.

temporal tendon transferi

T3 ameliyatı sonrasına bacakta yada çiğnemede sıkıntılar olabilir mi

T3 ameliyatı sonrasında iyileşme süreci

T3 ameliyatı sonrasında etki nezaman görülür ?

Yüzdeki şişliklerin inmesi ve dokulardaki iyileşmeyi takiben ameliyat olan kişi ‘ısırma’ hareketi yaptığında gülme benzeri hareket oluşacaktır. Bu hareketin doğal bir gülmeye benzemesi ise uzun bir fizik tedavi ve öğrenme süreci gerektirmektedir.

 

 

 

 

Bu konu hakkında soru sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir