Bebeklerde Kepçe Kulak düzelir mi ? 

Bebeklerde kepçe kulak varsa erken müdahale ile kepçe kulak ameliyatına gerek kalmadan kulak şekli düzeltilebilir mi ? Evet. Ullman ve arkadaşlarının 2002’de en prestijli plastik cerrahi dergilerinden Plastic Reconstructive Surgery dergisinde yayımlanan sonuçlarından şu sonuç çıkıyor: Yaşamının ilk 10 gününden (en sık üçüncü gününden) itibaren kulağına şekil verilmek için splintlenen çocukların hepsinde kulak kepçeliğinde düzelme görülmüş. Yapılan çalışmada bu bebeklerin %87’sinde kulak kepçeliğindeki düzelme seviyesi ebeveynleri tarafından ‘mükemmel’ olarak değerlendirilmiş. Yine birçok benzer çalışma bunun mümkün olduğunu ortaya koyuyor

Bebeklerde Kepçe Kulak Nasıl düzelir ?

Bebeklerde kepçe kulak üzerine bu araştırma bize iki şey anlatıyor: (1) Bebeklerde kepçe kulak ameliyatsız düzeltilebiliyor (2) Erken müdahale ile çok iyi netice alınıyor. Peki neden zamanlama ve erken müdahale önemli? Hem erkek hem kız çocuklarının ilk doğduğu zaman anneden gelen ‘östrojen’ hormonu nedeniyle östrojen seviyeleri yüksektir. Yine bu hormon kıkırdak ve eklemlerdeki esnekliği sağladığı için kulak kepçeliğinin düzeltilmesi için bir fırsat dönemidir. Özellikle ilk aydan sonra kulaklardaki yumuşaklık azalarak kulaklar sertleşir ve şekil verilebilirliği azalır. Özetle: Bir çok konuda olduğu gibi, ağaç yaşken eğilir prensibi bebeklerde kepçe kulakların ameliyatsız düzeltilmesi için de geçerli bir prensip. Kulaklara şekil vermek için yapılacak müdahalenin erkenliği sonucun ne kadar başarılı olacağını etkilemektedir. Burada benim görüşüme 3 şey önem taşıyor:

  • ebeveynin problemi doğru ve erken teşhis etmesi
  • doğru ve bilimsel danışmanlık ve yönlendirme
  • erken tedavi, yakın takip ve itinalı uygulama

Burada ebeveynler doktora muayene almadan ve danışmanlık almadan bu müdahaleyi yapmak isteyebiliyorlar. Bunu kesinlikle önermiyorum, mutlaka konu hakkında tecrübesi ve bilgisi olan bir hekimden danışmanlık almanız daha iyi netice ve doğru uygulama için önemli. Aşağıdaki yöntemlerin bilgilendirme amaçlı olduğunu ve hekiminizin sunduğu tedavi yöntemleri dışına çıkmamanız gerektiğini bir kere daha hatırlataak seçeneklerden bahsetmek istiyorum:

(1) Dr. Ullman’ın çalışmasında şekil verilebilir yumuşak macun kıvamındaki özel madde ve özel bantlar kullanılarak bebeğin kulağına şekil veriliyor. Splintleme (2) de yine benzer prensipte çalışıyor. Bu çalışmada uygulanan süre -ortalama 8 haftalık uygulama- sonucundaki ilerleme şaşırtıcı derecede iyi

(2) www.earbuddies.co.uk  internet sitesinde (maalesef yalnızca ingilizce) kulak splintleme seti satılıyor. Bir miktar pahalı olduğunu düşünüyorum, daha hesaplı çözümler var. Bu ürün ile ilgili tecrübem yok ancak itinalı üretilmiş bir ürün gibi gözüküyor. Maalesef yaptığım araştırmada Türkiye’de böyle bir ürün görmedim, sahibinden gittigidiyor ve hepsiburada siteleri de dahil. En temel paketi ise İngiltere’den kargo dahil 60 Sterlin (300 TL ye yakın). Yine de fikir vermesi için uygulamanın videosu (firmanın internet sitesinden):

 

(3) Aparat ve splintleme yöntemine ek olarak çok baskı yapmayan saç bantları ve kış dönemlerinde kulağı sabitleyen şapkalar da yine kullanılan yöntemler arasında. Ancak çocuğun sıkılarak bunu eliyle çekmesi nedeniyle her çocukta başarılı olmuyor.

(4) Earwell TM sistemi: Sadece kulak kepçeliği değil çocuklardaki farklı farklı kulak şekil bozukluklarının ( Stahl ear, Cup ear, Lop ear, Lidding vb) düzeltilmesi için Amerikalı plastik cerrah Dr.Steve Byrd tarafından geliştirilmiş olan Earwell TM sistemi. Dr.Byrd’in çocuk kulak deformitelerine yönelik youtube kanalı. Daha ciddi problemlerde uygulaması kesinlikle hekim tarafından yapılması gereken bir çözüm. Uygulama yapıldıktan sonra yaklaşık iki hafta boyunca yerinde kalıyor.