Dr.Berke Özücer’e soru sor

Kulak memesi yırtılması nedir ? Kulak memesi estetiği nedir ?

Kulak memesi yırtılması uzun süreler boyunca ağır küpe kullanımına yada kulak tüneli (tünel küpe) kullanımına bağlı sarkma, yırtılma ve diğer şekil bozuklarına denir. Bu şekil bozuklarının düzeltilmesine ise genel olarak kulak memesi estetiği adı verilir. Kulak estetiğinin bir parçasıdır. Kadınlarda ağır küpeler kullanımı sonucu kulak deliklerinin aşağı doğru uzaması, sarkma veya kulak deliği yırtılması meydana gelir. Yapılan düzeltme sonrası tekrar küpe takılabilse de ağır küpelerin kullanımı önerilmemektedir.

Kulak memesi ameliyatı nasıl yapılır ?

Kulak tüneli (tünel küpe) sonrası kulak deliği yırtılması ameliyatı nasıl yapılır, sonuçları nasıldır?

Yapılan kulak esnetmesine (stretching) bağlı oluşan delik genellikle kendi kendine kapanmaz ve cerrahi işlem gerektirir. Literatürdeki ismi ‘gauge earlobe deformity’ dir ve hakkında çeşitli cerrahi düzeltme teknikleri mevcuttur. Lokal anestezi (uyutmadan ayaktan tedaviyle) düzeltme sağlanır. Ağır küpe takmaya bağlı olan düzeltmelerde işlemin süresi kulaktaki deformiteyle doğru orantılıdır. Sadece sarkık ve genişlemiş kulak deliğinin küçültülmesi 15er dakika sürerken ileri seviyedeki tünel küpe sonrası deliğin küçültülmesi 30ar dakikayı bulabilmektedir. İşlem sonrasında hasta günlük hayatına devam edebilir.

tünel küpe, küpe tüneli

Kulak estetiği sonrasında tekrar küpe takabilir miyim ?

Kulak estetiği yapılıp iyileşme sağlandıktan ve dokular iyileştikten sonra kulak tekrar deldirilerek küpe takılabilir. Ancak ağır ve sallantılı küpelerin kullanımı önerilmemektedir.

 

 

 

Merak edilenler: Şimdiye kadar 0 soru sorulmuş

Dr.Berke Özücer'e soru sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir