Kulak memesi yırtılması nedir ?

kulak memesi yırtılması

Kulak memesi yırtılması uzun süreler boyunca ağır küpe kullanımına yada kulak tüneli (tünel küpe) kullanımına bağlı sarkma, yırtılma ve diğer şekil bozuklarına denir. Bu şekil bozuklarının düzeltilmesine ise genel olarak kulak memesi estetiği adı verilir. Kadınlarda ağır küpeler kullanımı sonucu kulak deliklerinin aşağı doğru uzaması, sarkma veya kulak deliği yırtılması meydana gelir. Yapılan düzeltme sonrası tekrar küpe takılabilse de ağır küpelerin kullanımı önerilmemektedir.

 

Kulak memesi yırtılması ameliyatı nasıl yapılır ?

Kulak tüneli (tünel küpe) sonrası kulak deliği yırtılması ameliyatı nasıl yapılır, sonuçları nasıldır?

Yapılan kulak esnetmesine (stretching) bağlı oluşan delik genellikle kendi kendine kapanmaz ve cerrahi işlem gerektirir. Literatürdeki ismi ‘gauge earlobe deformity’ dir ve hakkında çeşitli cerrahi düzeltme teknikleri mevcuttur. Lokal anestezi (uyutmadan ayaktan tedaviyle) düzeltme sağlanır. Ağır küpe takmaya bağlı olan düzeltmelerde işlemin süresi kulaktaki deformiteyle doğru orantılıdır. Sadece sarkık ve genişlemiş kulak deliğinin küçültülmesi 15er dakika sürerken ileri seviyedeki tünel küpe sonrası deliğin küçültülmesi 30ar dakikayı bulabilmektedir. İşlem sonrasında hasta günlük hayatına devam edebilir.

tünel küpe, küpe tüneli

 

Kulak estetiği sonrasında tekrar küpe takabilir miyim ?

Kulak estetiği yapılıp iyileşme sağlandıktan ve dokular iyileştikten sonra kulak tekrar deldirilerek küpe takılabilir. Ancak ağır ve sallantılı küpelerin kullanımı önerilmemektedir.

 Kulak deliklerim düzeltilebilir mi ? Fotoğraf analizi

 

 

 

3 thoughts on “Kulak Memesi Estetiği: Kulak memesi yırtılması

 • Şubat 27, 2018, 02:22
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba kulak tünelimi kapatmak istiyorum. Fakat tünel olan kısımlar fazla yırtık değil sadece delik olan kısımlar komple kapansın istiyorum. Fiyat öğrenmek istiyorum.

  (Tünel pişmanlıktır)

 • Ekim 15, 2017, 11:54
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba kulak deligimde asagi sekilde yirtilma mevcut. Fiyat lar nasil?

 • Haziran 26, 2017, 13:20
  Kalıcı bağlantı

  Merhabalar
  Kulak deliklerim aşağı doğru uzun şekilde dikim fiyatını öğrenmek istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir