Değerli müstakbel hastam;

Muayene için yakın gelecekte görüşmemiz öncesinde şu bilgilendirmeleri yapmamda fayda var;

1- Sizin için ayrılmış muayene süresinde size elimden geldiğince faydalı olmaya çalışıcam. Sıklıkla faydalı olabilmem ancak muayeneyi iyi yönlendirebilmemle mümkün oluyor. Şikayetiniz nedir ? sorusuyla başlıyorum, sorularla ihtiyacınızı anlamaya çalışıyorum. Neden şikayetçi olduğunuz ve Neyin düzelmesini istediğiniz benim için en önemli bilgi, hangi ameliyatı olmak istediğiniz, diğer doktorların ne dediğini, size başkalarının ne önerdiği, önceki görüşmeleriniz nispeten daha az önem taşıyor.

2- İnternetten çokça okuyan / araştırma yaparak gelen hasta oranları artmakta. Çok bilgi doğru tıbbi analiz olmadığında çoğu zaman doğru karardan ziyade kafa karışıklığına yol açabiliyor. Bu kafa karışıklığı ve bilgi çokluğunun muayene sırasındaki iletişimimizi ne kadar az etkilerse o kadar iyi.

3- Kişiler sıklıkla belli ameliyat ve işlemlerin kendilerine fayda vereceğini düşünerek başvurabiliyor, hekim olarak bunun uygunluğunu değerlendirmek benim önceliğim. Bu durum özellikle sağlık için şart olmayan estetik işlemlerde daha yoğun yaşanabiliyor. Belli bir işlemi / ameliyatı uygun görmediğim zaman, hastayı mutlu edeceğini düşünmediğim zaman bunu reddedebiliyorum. 'Bu ameliyattan fayda görmezsiniz' 'bu işlem sizi mutlu etmeyecektir' 'Size bu işlemi önermiyorum' hasta muayenelerimde kullandığım cümleler. Artıları / eksileri ortaya koyarak size faydalı olacağını düşündüğüm seçenekleri önerebilirim.

4- Tüm cerrahi ve tıbbi işlemler istisnasız olarak beraberinde riskler ve komplikasyonlar taşır. Muayene sırasında -alışılmışın aksine - hastamla dürüst olup, bunları enine boyu konuşmayı seviyorum. Bilgilendirilmiş onam formlarını alıcı gözüyle okumanızı ve bana size yapılacak işlem/ameliyat hakkında endişelerinizi ve sorularınızı sormanızı istiyorum. Bu bazı hastalarımı korkutabiliyor, kötü ihtimalleri konuşmayı tabii ki kimse sevmiyor. Bu kötü ihtimalleri gündemimde tutan ve yaptığım işin ciddiyetinin ve sorumluluğunun farkında olduğumu bilmenizi isterim.

5- Görsel ve sosyal medyada yepyeni mucizevi teknik, işlem, cihaz ve benzeri çözümlerle kişiler başvurabiliyor. Burada üç soru sormadan adım atmıyorum;

  • Bu yeni mi, yoksa sadece bir pazarlama ürünü mü ? Eski bir tedavinin yeni bir adı mı ?
  • Bilimsel olarak kanıta dayalı tıpla faydası gösterilmiş mi
  • Bu işlem başvuran kişiye uygun mu ?

Hepimiz üzülerek görüyoruz ki günümüzde 'hasta-hekim' ilişkisi yerini 'müşteri-işletme' ilişkisi alıyor. Maddi kazanç uğruna aynı hataya düşmek en büyük korkum.

6- Yüz estetik cerrahisinde birçok işlemin abartılı ve doğaldan uzak yapıldığını düşünüyorum. Çok kalkık ve çok kavisli burun, çok büyük ördek dudaklar, aşırı gergin ve şiş yüzler örnek sayılabilir. Önceliğim herzaman ameliyatlı görüntü den uzak kalmak ve abartıdan uzak doğal görünümdür.

Görüşmek dileğiyle, Şimdiden geçmiş olsun!

Yrd.Doç.Dr. Berke Özücer