Parotis bezi nedir ?

Tükürük bezlerinden en büyük olanlarıdır. Her iki kulak önünde, çene köşesinin hemen üzerinde yer alır. Parotis tükürük bezini sağ ve sol yüz siniri derin ve yüzeyel olmak üzere ikiye ayırır.

Parotidektomi nedir ?

Tükürük bezi tümörü nedeniyle tümörle beraber parotis tükrük bezinin bir kısmının ameliyat edildiği ameliyata ‘parotidektomi‘ denir.

Pleomorfik adenom nedir ?

Tükürük bezi tümörlerinin büyük çoğunluğu kulak önü tükürük bezlerine (parotis) gelişir. Bu tümörlerin çoğu iyi huyludur. Pleomorfik adenom tükürük bezi tümörlerinden en sık gözüken iyi huylu olan tipidir. Tedavisi cerrahidir. Nispeten cerrahiye en iyi cevap veren tipidir. Yuvarlak düzgün yüzeylidir ve etraf dokuya yayılımı sınırlıdır. Bu tümörlerin farkedildiğinde alınması önerilir, hastaların ‘yüz felci riski’ gibi gerekçelerle ameliyatı uzun yıllar ertelediğinde iyi huylu bu tümör tipinin kötü huyluya dönüşmesi olasıdır. Aynı zamanda tümörün büyümesine zaman tanımak cerrahi riskleri arttırmak anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Whartin tümörü nedir ?

Tükürük bezinde görülen iyi huylu bir tümördür. Sigara içenlerin daha sık yakalandığı bir tümör tipidir. İki taraflı olabilme ihtimali yüzünden karşı tarafın parotis bezinin değerlendirilmesi unutulmamalıdır.

Tükürük bezi ameliyatı nasıl yapılır ? Parotidektomi ameliyat yapan doktorlar

Parotidektomi ameliyatı Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Ameliyat kulak önü ve kulak arkasına gizlenir ve ‘yüz germe ameliyatı’nda kullanılan kesiye benzerdir. Ameliyattan yaklaşık 3 ile 6 ay sonrasında belirginliğini kaybeder ve güzelce iyileşir. Kesi sonrası cilt kaldırılarak tükürük bezi içerisinde yüz siniri itinalı olarak ayrılır. Sonrasında tümörlü/kanserli doku uygun cerrahi teknikle çıkarılarak kanama kontrolu yapılır. Açılan cilt itinalı olarak cilaltı ve cilt dikilir. Ameliyatın yapıldığı bölge genişliğine göre 24 saat kalacak dren yerleştirilebilir.

Tükürük bezi tümörü belirtileri nelerdir ? Tükrük bezi ameliyatı kararı nasıl verilir ?

Kulak altında beze, kulak altında şişlik, yeni başlayan yüz felci, kulak önünde ele gelen şişlik belirtiler arasında olabilir. Doktor muayenesi gerekir. Tükürük bezi ultrasonu ve ince iğne aspirasyon biyopsisi fikir verir. Yine MR görüntüleme tanıda kullanılır. Kesin tanı ameliyat sonrasındaki patoloji sonucunda belli olur.

Tükürük bezi ameliyatı ve yüz felci riski

Parotis tükürük bezinin tam ortasından yüz siniri geçmekte ve bu bezin içerisinde onlarca ufak dala ayrılmaktadır. Temel olarak 6 tip dallanma gözükse de yüz sinirinin dallanmaları kişiye özeldir ve tahmin edilemez. Bu anatomi ve bu yakınlık ameliyat sırasında tümörün çıkarılırkenki cerrahi manevralarda sinirin yorulması sonrasında geçici yüz felcine yada kalıcı yüz felcine neden olabilmektedir. Bu risk dünya üzerinde tüm tükürük bezi ameliyatı geçiren hastalar için mevcuttur.

Bu komşuluklara ek olarak bazı tükürük bezi tümörleri yüz sinirini de dahil edecek şekilde yayılım yaparlar ve bazen tükürük bezi tümörünün / tükürük bezi kanserinin gereğince temizlenmesi için yüz sinirininin dallarını yada hepsini feda etmek gerekebilir. Bu durumlar kalıcı yüz felcini beraberinde getireceğinden ameliyat sırasında yada sonrasında uygun tekniklerle sinir nakilleri yapılarak yüz sinirleri onarım seçenekleri mevcuttur.

Tükürük bezi ameliyatı fiyatı

Fiyat bilgisi alma

Tükürük Bezi Tümörü: Parotidektomi Ameliyatı 2018-10-01T11:55:12+00:00 2018-10-01T22:42:18+00:00 Dr. Berke Özücer

Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır Required fields are marked*