DR. Berke Özücer
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Glockenlähmung - Was ist Glockenlähmung?

Bell palsisi nedir?

Bell palsisi nedir : Bell paralizisi yüz felcinin en sık sebebidir. Genellikle yüz felci ile Bell palsisi karışan terimlerdir. Bell paralizisi altta yatan tümör, travma vb. bir sebep yokken görülen idiyopatik (sebebi bilinmeyen) kısa süreli geçici yüz felcine denir. Yüz sinirinde ödem ve şişlik oluşması sonucunda içinden geçtiği dar kemik kanallarda sıkışması neticesine olduğu düşünülmektedir. Bell paralizisine bağlı tek taraflı yüz felci hızlı gerçekleşir. Yaklaşık 3 gün içerisinde hastalık tablosu oturur. Sık görülen bir durumdur, özellikle 20-40 yaşları arasında sık görülür.

bell palsisi nedir, bell paralizisi

Bell paralizisindeki tipik hikaye yüz (7. kranyal) sinirinin viral bir enfeksiyon sonucunda kişinin yüz mimik kaslarına sinyal gitmesini geçici olarak engelleycek şekilde ödemlenmesidir, %90 geçici bir durumdur. Bell paralizisi tanısı dışlama (ekartasyon) tanısıdır: diğer sebepler dışlanmadan bir hastaya 'Bell paralizisi' tanısı konulmamalıdır. Özellikle uzun sürede (haftalar veya aylar içerisinde) yüz felci yavaş yavaş ilerleyerek artan hastalarda diğer altta yatan sebepler dışlanmalıdır.


Bell paralizisi belirtileri

Yüz felcinin başlaması anidir ve belirtiler kötüleşebilir. Bell paralizinde yüz felci ilerleyici bir hastalıktır ve maksimum şiddetine birkaç saat ya da günde gelir. Genellikle belirtiler 2-3 gün içinde maksimuma çıkar.

Sık görülen belirtiler:

 • Kas güçsüzlüğü/paralizisi, yüzün yarısında hareketsizlik
 • Yüzün genel görünümünde sarkma
 • Göz kırpma zorluğu
 • Konuşma zorluğu
 • Yeme/içme zorluğu
 • Tükrükte artış/azalma
 • Yüzde şişkinlik
 • Ağızdan salya akması
 • Tad alma bozukluğu

Göz semptomları:


Bell palsi tedavisi:

Tedaviye hastalık başlangıcından sonra en kısa sürede başlanması iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Yüz felci tedavisi ilk vakitte acile gitmeyi gerektirir. Google ve internet sitelerinden araştırma yapılarak, evdeki doğal çözümlerle tedavi edilebilecek ve ertelenilerek ihmal edilebilecek bir durum değildir.

Antiviral tedavi, kortizon, mide koruyucu tedaviyi içeren kapsamlı tedaviye ek olarak göz koruyucu önlemler. Buna ek olarak yakın takip. Tedavinin hekimce düzenlenmesi gerekir.


Bell Palsisi'nde hastalığın seyri

Bell paralizisine bağlı yüz felci hastaları üç gruba ayrılır:

 1.  Hastaların %85'inde komple iyileşme görülür, kalıcı bir problem oluşmaz.
 2. 10% 'unda ise fizik tedavi ve takibi gerektiren kısmı yüz sinir zayıflığı ve sinkinezi (istemsiz kas hareketleri) görülür.
 3. Hastaların %5'inde ise kalıcı yüz felci veya partielle Gesichtslähmung und Synkinese (istemsiz kas hareketleri) görülebilir.

Özellikle 3. grup hastada yüz felcinin Bell palsiden farklı olarak altta yatan başka bir sebebinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Bell palsinin kalıcı yüz felcine sebep olduğu hastalarda çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Öncelik gözün korunmasıdır: göz kapanmaması gözde kuruma, batma, enfeksiyon ve kornea hasarlarına neden olabilir. Geçmeyen yüz felci olan hastalarda yüz felci ameliyatı seçenekleri mevcuttur.

Gepostete Kommentare
 • gulay kılınc
  gulay kılınc
  sayfakı resım gıbı yuzum ve bunu amelyat ucretı nne olur aceba
  Antworten
 • Berrin yildiz
  Berrin yildiz
  Yanak orta yuz kaldırma ameliyati sonucunda yuzumde asimetri oldu. Yüzümün sağ tarafı aşağı kaydı ağız ucu ve dudak kenarı. Ama dudak ve yanak çizgi kısmında cekme var konusurken belli oluyor. Ve Islik calamiyorum. Bu nesir? Ve Bana ne tavsiye edersiniz lutfen hangi dalda bir uzman görmeliyim?
  Antworten
Hinterlasse einen Kommentar
Hochscrollen
de_DEDE
WhatsApp-Chat