DR. Berke Özücer
Baskent Universität, Istanbul - Türkei Montag-Freitag: 0900-1800 Samstag: 0900-1400 +90-216-554-1500

Botox-Behandlung bei permanenter Gesichtslähmung

Für Preisinformationen und andere Fragen

Kalıcı yüz felcinde botoks tedavisi

Kalıcı yüz felci tedavileri arasında öne çıkan ameliyatsız tedavi seçeneklerinden başlıcası botokstur. Özellikle kısmi yüz felcinde iyileşme sırasında sinkinezi dediğimiz istemsiz gülümseme ve kasılmalar ortaya çıkar. Örneğin, hasta gülerken felçli tarafındaki gözü istemeden kasılarak küçülebilir. Ya da hasta gözlerini kaparken gülümseme ortaya çıkabilir.

yüz felcinde botoks tedavisiyüz felci sonrası sinkinezi tedavisi

Bu tikler ve spazmlar şeklinde de ortaya çıkabilir. Boyun ve özellikle göz bölgesindeki istemsiz kasılmalar ve bunun sonucu olarak varolan ‘yüze hakim olamama’ ‘kontrolsüz mimikler’ ve ‘gerginlik’ hissi botoks ile giderilebilir. Daha simetrik bir görüntü elde edilebilir. Normal olan taraftaki istemsiz kas hareketlerini gevşetir ve sinkineziye bağlı hiperaktif olan tarafta gerginliği azaltır. Özellikle Bell paralizisi, partielle Gesichtslähmung und Synkinese şikayetleri olan hastada nöromüsküler rehabilitasyon (NMR) ile beraber kullanılır.


Asimetrik yüz tedavisi

İnsanın sağ ve sol yüzü hiçkimsede simetrik değildir. Kemik yapısı, yüz kaslarının asimetrik kullanımı ve yapısal özellikler bunun sebebi olabilir. Ancak kalıcı yüz felci gibi yüzün yarısındaki kasların kullanılamadığı yada bir tarafındaki durumlarda asimetrik yüz tedaviden fayda görecek bir durum haline gelir

Yüz simetri bozukluğu tedavisi

Yüz simetri bozukluğunun tedavisi yumuşak dokulardan kaynaklanıyorsa eksik tarafa dolgu veya Öleinspritzung ile sağlanabilir. Yüz simetrisinin bozukluğu kasların her iki tarafta farklı kuvvette kasılmasına bağlı oluşuyorsa ozaman yüz kaslarının hareketleri botoks yardımıyla eşitlenebilir. Böylece yüz simetri bozukluğu düzeltilmiş olur. Yüz simetri bozukluğu kalıcı yüz felci sonucu bir tarafın tamamen hareketsizliğine yada sinkineziye – yani istemsiz gülümseme, seyirmelere ve spazm benzeri hareketlere – bağlı olabilir.  Bu durum sürekli varolabilir yada belli durumlarda ortaya çıkıp kaybolabilir, stres ile belirginleşebilir.

Yüz simetri bozukluğu tedavisinde hedeflenen yüz gölgeleri

 • Felçli taraf, göz etrafı kası (orbikuler kas)
 • Felçli taraf, boyun kası (platisma)
 • Felçli taraf, ağız köşesi kasları
 • Felçli taraf, çene kası

Yüz asimetrisinin tedavisi için sağlam taraf da hedeflenebilmektedir:

Botoks ile yüzdeki istemsiz kasılmaları, hipertonsiteyi pratik bir şekilde giderebilmekteyiz. 5-10 dakikada ofis şartlarında uygulanması, nispeten düşük maliyet ve zahmeti avantajlarıdır. Geçici süreli etki göstermesi ve tekrar gerektirmesi dezavantajlarıdır. Ancak dünya standardında sinkinezinin tedavisinin ilk adım tedavisi botoks ile yapılmaktadır. Sinkinezide son çare olarak cerrahi önerilmektedir. İlgili: Synkinese-Chirurgie 

Botoks nedir ? 

Botoks botulinum toksininden üreyen bir tip proteindir. Yüz felcinde görülen sinkinezi (istemsiz kas kasılma) durumuna kasların kasılmasını geçici olarak durduran etkisiyle tedavi eder. Yine yüzde bir tarafta kasılma bozukluğuna bağlı güç dengesinde güçlü tarafı zayıflatarak geçici simetri sağlamada kullanılır.

Botoksun yüz felci tedavisindeki faydası nedir ? 

Botoks ile asimetrik yüz hareketleri dengelenmesi 2 mekanizmayla gerçekleştirilir. (1) Sinkinezi (istemsiz kas kasılmaları) botoks yardımıyla geçici sürelerle durdurulabilir. (2) Sağlam taraftaki ‘hiperaktif’ güçlü olan kaslar zayıflatılarak yüzdeki ifadeye geçici süreyle ‘denge’ ve ‘simetri’ getirilebilir.

Botoksun etkisini kuvvetlendiren ek yardımcı tedaviler mevcut mudur ? 

Botoksun kalıcı yüz felci ve sinkinezideki faydası fizik tedavi ve sinkinezi ameliyatı alternatifiyle desteklenerek bütüncül bir yaklaşım sağlanabilir.

Uygulama sonrası etki ne zaman başlar, ne kadar sürer ? 

Uygulamadan 1-2 hafta sonra tam etki görülür, kişiden kişiye değişmekle beraber etki yaklaşık 4 ay sürer. Yılda 2-3 defa tekrar etmek gerekir ve tekrarlardan sonra etki süresi uzar (4-5 ay).

Botoks yüz felci yapar mı?

Yüz felcinin tedavisinde düzeltici olarak kullanılabileceği gibi itinasız uygulanması yüzün belli kas gruplarında istenmeyen sonuçlar yaratarak ideal altı netice verebilir.

 

 

 

 

Gepostete Kommentare
 • DR. Berke Özücer
  DR. Berke Özücer
  E-postanıza cevap yazıldı
  Antworten
 • gulay kılınc
  gulay kılınc
  suan tamda ostekı resım gıbı yuzum ve emelyat olabılır mı duzelır mı ve fıyat alabılır mıyım
  Antworten
 • Bilge Can Göker
  Bilge Can Göker
  Yuz felci için botox uygulamasında fiyat lütfen
  Antworten
 • Bahar Özkan
  Bahar Özkan
  Merhabalar Berke Bey, Sizi Youtube'da paylaştığınız yüz felci egzersizleri videonuzla tanıdım. Yüzümün sol tarafı felçli. Yaklaşık 2 senedir hafif yamukluk olup umursamadığım ve gülüşümdeki etkileri de son aylarda arttığı için nörologa başvurarak öğrendim. Geç kalındığı için kortizon tedavisinin işe yaramayağı söylendi ve fizik tedavi almam önerildi. Gülüşüm beni ben yapan karakterimin bir parçası ve eski gülüşümü geri kazanmak istiyorum. Bu noktada %100 iyileşme sağlanmazsa botoks yaptırmak istiyorum. Ayrıntılı bilgi paylaşabilirseniz çok sevinirim. :) Sevgiler, Bahar
  Antworten
 • Bahar
  Bahar
  Merhabalar Berke Bey, Sizi Youtube'da paylaştığınız yüz felci egzersizleri videonuzla tanıdım. Yüzümün sol tarafı felçli. Yaklaşık 2 senedir hafif yamukluk olup umursamadığım ve gülüşümdeki etkileri de son aylarda arttığı için nörologa başvurarak öğrendim. Geç kalındığı için kortizon tedavisinin işe yaramayağı söylendi ve fizik tedavi almam önerildi. Gülüşüm beni ben yapan karakterimin bir parçası ve eski gülüşümü geri kazanmak istiyorum. Bu noktada %100 iyileşme sağlanmazsa botoks yaptırmak istiyorum. Ayrıntılı bilgi paylaşabilirseniz çok sevinirim. :)
  Antworten
 • Sıla
  Sıla
  Fiyat nedir botox
  Antworten
Hinterlasse einen Kommentar
Hochscrollen
de_DEDE
WhatsApp-Chat