DR. Berke Özücer
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Gesichtslähmung, Augenschluss, Augenlidgewicht

Stellen Sie eine Frage an Dr. Berke Özücer

Kalıcı yüz felci göz kapanmamasına yol açabilir, buna bağlı gözde kuruma, batma ve enjeksiyonlar gözükebilir. Göz kapağı kapanmaması sonucu açık kaldığından korunması önceliklidir. Yüz felcine bağlı göz kasının çalışmaması sonucu üst göz kapağının açık kalması (lagoftalmus) yada alt göz kapağı düşüklüğü (ektropion) yada her ikisinin birarada olması sonucu göz kapanmaması görülebilir. Yüz felci göz kapağı kapanmamasına yol açtığında üst göz kapağı ağırlığı, alt göz kapağı ameliyatı yada ikisine birden müdahale gerekebilir. Yüz felci ameliyatı seçeneklerinden biridir.

Göz kapağına altın ağırlık

Böyle bir durumda göz kapanmasını kolaylaştıracak yaklaşık 1 gramlık ağırlık lokal anestezi altında koyularak göz kırpması sağlanır ve gözün kapanması sağlanır. Ameliyat yapılmadan önce değişik ağırlıklarla prova yapılması ameliyat başarısında önem taşır. Klinik pratiğimde ameliyat öncesi muayenede değişik ağırlıklarla prova yaparak seçilecek ağırlık miktarına (0,8 gram, 1 gram, 1,2 gram vb) karar veriyorum. Hastanın konforunu en çok etkileyen şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Aşağıda kullandığım prova ağırlıklarını, kendi pratiğimden değişik ebatlarda altın ve platin ağırlık örneklerini görebilirsiniz. 1 saatin altında süren, lokal anesteziyle dahi yapılabilecek, başarı oranı yüksek ve nispeten kolay bir işlemdir.

Göz kapağı kapanmamasının tedavisi neden önemli

Kalıcı yüz felcinin en önemli ve hızlıca müdahale edilmesi gereken sonuçlarından biri gözü kapayamamaktır. Göz kırpmanın ortadan kalkması ve gözün açık kalması gözü iki sebepten dolayı hasarlanmaya açık hale getirir: (1) her göz kırpma göz küresinin gözyaşıyla temizlenmesini ve nemlendirilmesini sağlar (2) gözün kapanmaması özellikle uyurken gözün travmaya açık bırakır. Göz kuruması, göz batması ve göz enfeksiyonları yüz felcinde sık görülür. Bazı yüz felci hastalarında göz tekrardan hareketlenir. Ancak gözün fonksiyonunun dönmediği yüz felci hastalarında gözün ‘kapanabilmesini’ sağlamak önem taşımaktadır. Üst göz kapağına cerrahi olarak altın ağırlık yerleştirilmesi gözün ‘kapanabilmesini’ kolaylaştırarak çıkacak problemlerin önüne geçmek için sık kullanılan bir yöntemdir. Altın ağırlığın kullanılması hastanın göz kurumasını ve göz damlası kullanımını azaltır.


Wie wird die Operation durchgeführt?

Lokal anestezi altında dahi yapılabilen bir saati geçmeyen bir işlemdir. Hastanede yatış gerektirmeyen ayaktan bir işlemdir. Kişinin ihtiyacına göre 0.8 gram ile 1.4 gram arası farklı boyutlarda ağırlıklar mevcuttur ve ameliyat öncesi görüşmede deneme yoluyla kişinin en rahat ettiği ve en doğal göz kapanmasını sağlayan göz ağırlığı bulunur. Üst göz kapağı cildinin zaten varolan katlanma çizgileri kullanılarak cilt ve kasın altında kalacak şekilde bir cep açılarak altın ağırlık buraya dikişlerle sabitlenir. Sonrasında açılan cep kozmetik dikişlerle kapatılarak estetik bir yara izi sağlanır.

yüz felci, göz kapanmaması

Hastaların çoğunda üst göz kapağına ağırlık yerleştirilmesi göz kırpmayı ve gözün yeterli kapanmasını sağlar. Ancak ufak grup bir hastada alt göz kapağının pozisyonuna ve yüz felcine bağlı sarkıklığına bağlı olarak ek işlemler gerekebilmektedir. Alt göz kapağı rekonstrüksiyonu optimal sonuçlara ulaşmak için gerekebilmektedir.

Kimler göz kapağı ağırlığı yerleştirme için iyi adaylardır ?

Doğal ve yeterli göz kapanması olmayan, göz kırpma problemleri olan hastalar. Bu durumlara bağlı olarak göz kuruması, göz batması ve sekonder enfeksiyonlara açık hastalar.

Göz kapağına altın ağırlık yerleştirmek herzaman yeterli midir ?

Maalesef, bazen üst göz kapağı ağırlığı yerleştirilmesine ek olarak alt göz kapağı düşüklüğü (ektropion) ameliyatını da beraber yapmak gerekebilir.


Göz kapağına altın ağırlık konulması ile ilgili sık sorulan sorular

Soru-1: Göz kapağına altın yerleştirilmesi ameliyatı sonra iyileşme süreci nasıl

Cevap-1: İşlem ayaktan yapılmaktadır, toplamda bir saatin altında sürmekte ve hasta aynı gün eve dönebilir. İşlemin hemen akabinde hasta gözünü kapayabilmekte ve fonksiyon haftalar içerisinde daha iyiye gitmektedir. Bir miktar şişlik ve morluk eşlik etse de zamanla azalarak iyileşmekte ve bir haftadan uzun sürmemektedir.

Soru-2: Gözüme altın ağırlık yerleştirilince farkedilebilir mi olacak ? 

Cevap-2: Göze yerleştirilen ağırlığın olduğu bölgede bir miktar şişlik olmaktadır. İşlem sırasındaki hedef üst göz kapağının kıvrımıyla uyumlu yerleştirerek olabildiğince farkedilmez olmasıdır. Altın ağırlığa kıyasla platin ağırlıklar altına kıyasla daha az farkedilebilir.

Soru-3: Neden göz kapağı ağırlıkları altından yapılmaktadır ?

Cevap-3:Altın MR uyumlu olması nedeniyle tercih edilir. Ek olarak cilt irritasyonu ve allerji ihtimalinin az olması nedeniyle de ideal maddedir.

Soru-4: Yetersiz göz kapanmasının tehlikeleri nedir ?

Cevap-4:Her göz kırpma göz küresini nemlendirir ve kurumasının önüne geçer. Yine gözü kapayabilmek gelecek yabancı madde ve darbelerden gözü korur. Yetersiz göz kırpması gözün nemlenmesini aksatabilir ve göz kuruması, göz batması gibi sonuçlara yol açabilir. Göz yaşı damlası kullanımı gerektirebilir.

Soru-5: Bu ameliyata bağlı istenmeyen yan etkiler nelerdir ?

Cevap-5: Bu ameliyata bağlı olarak istenmeyen etkiler: Erken dönemde: kanama, enfeksiyon. Uzun dönemde: altın ağırlığın vücut tarafından reddedilmesi, enfeksiyonu, mikrohareketlere bağlı olarak uzun dönemde etrafında kapsül oluşması ve belirginleşmesidir.[/su_spoiler]


 

Hinterlasse einen Kommentar
de_DEDE
WhatsApp-Chat