DR. Berke Özücer
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Septumabweichungsoperation: Nasenkrümmungsoperation

Für Preisinformationen und andere Fragen

Burun eğriliği / septum deviasyonu nedir ?

Burunda nefes almayı engelleyerek burun tıkanıklığı yapan ciddi bir burun eğriliği (nazal septum deviasyonu) varsa bu ilaçla düzeltilemez. Burnun içerisinden (yara izi olmadan) eğriliklerin giderildiği bu ameliyata burun eğriliği ameliyatı, “Septum Deviasyonu Ameliyatı” veya “Septoplasti” denir. Burun tıkanıklığı yaratan diğer problemler (konka hipertrofisi , konka bülloza) de bu ameliyatta kolayca giderilerek burun tıkanıklığı düzeltilebilir. Burun eğriliği ameliyatı sonrasında burnun içine silikon kalıplar  (burun tamponu) yerleştirilir. Dış tampon ve alçıya ihtiyaç olmaz.

Burun tıkanıklığı yaratabilen diğer sebepler nelerdir ?

Septum deviasyonu ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Burun eğriliği / deviasyon ameliyatı sonrasında burun estetiğine kıyasla çok daha kısa sürede iyileşme olmaktadır. Sabah ameliyat olan bir hasta, taburculuğuna engel başka ek bir işlem geçirmediyse (sinüzit ameliyatı konka bülloza rezeksiyonu vb) akşamüstü taburcu olabilmektedir. Hasta en geç bir hafta içinde işe geri dönebilmektedir. Ameliyat sonrasında burun içindeki kabuklanma ve kuruluk gibi şikayetlerin geçmesi ise hastadan hastaya değişmekle beraber 1 ile 3 ay arası sürebilmektedir.

 • Genellikle 3-4. gün itibariyle burnudaki oluklu tampon alınabilir
 • Ameliyattan sonra 10 gün boyunca nezle grip benzeri burun içi şişliği yaşanabilir. Bu geçicidir
 • Ameliyattan sonra 15-30 gün arası burna nemlendirici ve su vererek iyileşmey hızlandırmak gerekir
 • Burun içi dikişleri kendi eriyerek burnu içinden gelir, yine sümük parça ve krutlar gelebilir
 • Ameliyattan sonraki 1-2 ay içerisinde ameliyatın randımanı ortaya çıkacak ve nefesiniz iyileşecektir. Tıkanıklık devam ederse ? …

Burun ameliyatı sonrası tıkanıklık devam ederse

Ameliyattan sonra 10 gün boyunca nezle grip benzeri burun içi şişliği yaşanabilir. Septum ameliyatı sonrası bu sürenin geçmesini beklemek gerekir. Ameliyat sonrası tıkanıklıklar kabuk, kan pıhtısı ve ödeme bağlı da olabilir. Doktorunuza bunla ilgili danışmanız ve burnun iyi temizliği tıkanıklığa çözüm olabilir. Ameliyattan 1-2 ay geçmesine rağmen ameliyat sonrası tıkanıklığınız düzelmediyse dokturunuzdan randevu alarak yeni bir değerlendirme yapılmasında fayda var.

Deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli değişir mi ? Burun yamukluğu düzelir mi ?

Burnun içindeki probleme ek olarak dışındaki görünüşünün de baştan şekillendirildiği “burun estetiği ameliyatı”ndan farklı bir ameliyattır. Arasındaki farklar şöyle özetlenebilir:

 Deviasyon Ameliyatı   Burun estetiği
Amaç nefes almak nefes almak + dış görüntüde düzelme
Ameliyat süresi 45-60 dk 120-180 dk (revizyonlarda daha uzun)
Morluk ve şişlik olmaz olabilir
Burnun şekli değişmez, düzelmez değişir,düzelir

Deviasyon ameliyatı sonrası şişlik olur mu ? Burun ameliyatı sonrası şişlikler

Burun yamukluğu ameliyatı ve Burun eğriliği ameliyatı fiyatları

Genel kullanımı itibariyle burun eğriliği ameliyatı ‘septum deviasyonu’ yerine kullanılır. Yukarıdaki tabloda soldaki ameliyattır. Burun estetiği yapılmadığından nispeten fiyatlar daha düşüktür. Devlet hastanesinde burun eğriliği (septoplasti) ameliyatı SGK tarafından karşılanmaktadır. Özel hastanelerde ise kişinin özel sigortasının kapsamı / özelliğine göre bu ameliyat bazen karşılanabilmekte, bu durum sigortadan sigortaya farklılık göstermektedir. Burun yamukluğu ameliyatı ise genellikle kişiyle yüzyüze bakışırken (karşıdan bakışta) burnun sağa yada sola doğru belirgin yamukluğu / eğikliğinin dışarıdan belli  olduğu şekil bozukluğunun düzeltilmesini ifade eder. Burun yamukluğu ameliyatı fiyatlarında burun estetiği ameliyat fiyatları geçerlidir, eğer burun yamukluğu bir travmaya bağlı oldu ve burundaki probleme ve yapılması gereken işleme göre fiyat değişkenlik gösterebilir.

Septoplasti ameliyatı ücreti , Septum deviasyon ameliyatı ücreti

Ön fiyat bilgisi almak için : Preisinformationen erhalten

SSK Burun eğriliği ameliyatını karşılıyor mu ? Burun eğriliği ameliyatını devlet karşılıyor mu ?

Gepostete Kommentare
 • hatay
  hatay
  Bende septoplasti ameliyatı oldum ama 7 ay oldu halen nefes almakta zorlanıyorum acaba dokuların iyileşme süresinden kaynaklanıyor olabilir mi 1 yılda veya 1.5 yılda tam iyileşme süresini beklemeli miyim yada tekrar ameliyat olmam gerekebilir mi yani ameliyat sonrası tam iyileşme zamanı var mıdır bilgisi olanlar yazaazabilir mi yada bu ameliyatı olanlar
  Antworten
 • DR. Berke Özücer
  DR. Berke Özücer
  Burun estetiği / rinoplasti ameliyatı olsaydınız dokuların iyileşmesi 1 yıl gibi daha uzun bir süre sürerdi. Ancak septoplasti sonrasında dokuların iyileşmesi 7 ayda tamamlanmaya yakındır. Dolayısıyla beklemenizi önermem, yeni bir muayene faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.
  Antworten
Hinterlasse einen Kommentar
de_DEDE
WhatsApp-Chat