DR. Berke Özücer
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Für Preisinformationen und andere Fragen

Sayfa İçeriği

Devlet hastanesinde bademcik ameliyatı fiyatı, Bademcik ameliyat fiyatları

Bademcik ameliyatı fiyat ı SGK’lı hastalarda devlet hastanelerinde ücretsizdir. Sıklıkla bu ameliyatların sayısı ve yoğunluğundan devlet hastanelerinde hasta sıraları olabilmektedir. Özellikle yıl ortası öğrenci tatilinde bu yoğunluk artmaktadır. Ameliyatı bu döneme getirmek isteyen velilerin önceden randevu almasında fayda var. 

Fiyat bilgisi almak için tıklayın. 

Özel hastanelerde bademcik ameliyat fiyatları, bademcik ameliyatı fiyatı, bademcik aldırma fiyatı, bademcik ameliyatı ücreti

Fiyat bilgisi almak için tıklayın

Özel hastanelerde ise bademcik ameliyat fiyatları çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Birinci faktör ameliyatın yapılacağı hastanenin segmenti (A,B,C grubu) ve verdiği hizmete bağlı fiyat politikasıdır. İkinci faktör ameliyatta kullanılacak ekipman yine bademcik ameliyat fiyatları nı etkilemektedir. Bademcik ameliyat fiyatları nı etkileyen en önemli faktörlerden biri de ameliyat yapacak cerrahtır.

Bademcik ameliyat fiyatları yapılacak ek işlemlerden de etkilenir. Yapılacak ameliyatta örneğin geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) oder kulak tüpü eklenmesi bademcik ameliyat fiyatları nda değişkenlik yaratabilir. 

 

Bademcik büyümesi nasıl değerlendirilir ?

Ağız içi muayenesine bakıldığında bademcik boyutu değerlendirmesi yapılır. Bademcik büyümesi 0 ile 4 arası puanlanır. Bademcik ameliyatı sonrasında kişinin bademcikleri 0’dır. Tıbbi tanımlamalar bir kenara koyulursa diğerleri basitçe anlamda S,M,L,XL gibi düşünülebilir. Tonsil +4 orta hatta buluşan, komple tıkayıcı bademciklere verilen numaradır. Ortada birbirine teması nedeniyle ‘öpüşen bademcikler‘ de denir.

cocuklarda-bademcik-buyumesi-bademcik-ameliyati

Bademcik ameliyatı nasıl olur, bademcik ameliyatı nasıl yapılır ?

Bademcik ameliyatı (tonsillektomi) genel anestezi altında (tamamen uyutularak) toplamda 1 saatin altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat sırasında ameliyatı olan yetişkin yada çocuk aynı uykuda gibidir ve yapılan işlemi ve herhangi bir ağrı duymaz. Ameliyat sırasında dilin arka tarafında sağ ve solda birer tane olmak üzere bademcikler etrafındaki kapsülünden ayrılarak alınır. Bademcik ameliyatı sonrasında bademciği besleyen etraf damarların uçları bağlanır yada özel elektronik cihazlarla kanama kontrolü sağlanır. Bademcik ameliyatı sonrasında ağız içerisi bolca yıkanarak içerinin kanamasız, pıhtısız, tertemiz olduğundan emin olunur ve ameliyata son verilerek hasta uyandırılır. Bademcik ameliyatının nasıl yapıldığı kullanılan aletlere ve tekniklere de bağlıdır. 

Bademcik ameliyatı ne kadar sürer ?

Ameliyat uyutma ve uyandırmayla beraber toplamda bir saatin altında sürer. Bademciklerin alınması nispeten kısa sürerken itinalı kanama kontrolü bazı kişilerde daha uzun zaman alabilmektedir. Bu tamamen olağan bir durumdur.

Bademcik ameliyatı olanlarda iyileşme süreci – Bademcik ameliyatı sonrasında iyileşme süresi

Bademcik alınması sonrasında en önemli durum bademciklerin şişmesine benzerdir. Bademcik ameliyatı olanlarda yeme – içme sırasında boğaz rahatsızlığı, boğaz kuruluğu olabilir. Bu şikayetler özellikle 1. haftadan sonra hızla azalarak geçer. İyileşme sürecinde yumuşak beslenme, bol sıvı alınması, istirahat, doktorun önerilerine uyulması, sigara içilmemesi ve ağız içi hijyene dikkat önem taşımaktadır.

Bademcik aldırma sonrası tekrarlama olur mu ? Geniz eti ameliyatı sonrası tekrarlama olur mu ?

Hayır. Bademcikler tamamen alındıktan sonra tekrarlama beklemiyoruz. Tekrarlama bazı geniz eti ameliyatlarından sonra olabiliyor. Özellikle çok küçük yaşta bu ameliyatı geçirmesi gereken hastalarda geniz etinin tekrardan oluşması nadir de olsa beklenebilen bir durum.

Bademcik ameliyatı olanlarda ağrı: Ameliyatı nasıl yapıyorum ?

Bademcik alınması sonrası ağrı miktarı ve hissi kişiye bağlı ve kullanılan cerrahi tekniğe bağlı değişen bir durumdur. Bazı kişilerin ağrı eşiği hissedilen ağrıyı etkileyebilmektedir. Ancak kullanılan cerrahi teknik ve ameliyat sonrası dönemdeki yönetim de ağrıyı etkilemektedir. Çeşitli güvenilirlik ve ameliyat sonrası ağrı skalası bulunan birçok teknik bulunmaktadır.

2018 yılında araştırmasını yaptığımız ve yayımladığımız bilimsel araştırma sonrasında artık bademcik ameliyatlarımda soğuk bıçak ve bipolar ile kanama kontrolü yöntemi yerine iğne uçlu monopoler koter ve loupe yardımıyla yapmaktayım. Loupe x2.5 görmeyi imkan kılan cerrahi ameliyat gözlüğü. Daha detaylı görüş altında ve bademciğin etrafındaki damarları itinayla ayırarak bu ameliyatı yaptığımızda karşılaştırılan tarafa göre 

Çocuklarda bademcik ameliyatı

Bu ameliyat -gerekli görüldüğü takdirde- 2-3 yaşında dahi uygulanabilmektedir. Çocuklarda erişkinlere kıyasla daha hafif geçtiği ve daha rahat atlatıldığı söylenebilir. Çocuklarda çocuğu yatağa yatıran, ateşleri yükselten ve antibiyotiksiz iyileşmeyen bademcik enfeksiyonlarının sık tekrarladığı durumlarda bademcik ameliyatı açısından muayene ile değerlendirmek gerekir. Yine ‘obstruktif’ dediğimiz çocuğun uyurken horlaması, uykuda apnesine neden olacak tıkayıcı sebeplerle de bu ameliyat yapılabilmektedir

Yetişkinlerde bademcik ameliyatı

Tekrarlayan enfeksiyonlar, hava yolunda darlık (obstrüksiyon) gibi sebeplere bağlı erişkin / yetişkin yaşta da sık yapılan ameliyatlardır. 

Bademcik ameliyatı olanlara riski nedir ?

Bademcik alınması sonrası başlıca risk ameliyat sonrası dönemde kanama ve sızıntılardır. Bu üstesinden gelinebilen bir durumdur.

Bademcik ameliyatı sonrası kanama : bademcik ameliyatı sonrası kanama olursa ne yapmalı

Bademcik ameliyatı olanlarda kanama, ameliyatın ne kadar itinalı ve doğru teknikle yapıldığından bağımsız olarak, hastaların bir kısmında gözükebilir. Değişik literatürlerde değişik rakamlar verilmekle beraber benim pratiğimde bu oran %5’in altında. Ameliyat olan her 20 hastadan birinde sızıntı şeklinde, hastaneye tekrar başvurmayı gerektiren kanama olabiliyor. Bu durum ameliyat sonrası önerileri ihmal eden hastalarda sıklıkla daha çok görülüyor. Kanama olduğunda önerim değerlendirme için hastaneye başvurulması. Kanamaların çok azı tekrar ameliyata almayı gerektirirken birçoğu kendiliğinden düzelmekte. Dolayısıyla bademcik alınması sonrası kanama telaş gerektirmeyen, ancak ihmal da edilmeden değerlendirmesi gerektiren pratiğimizde gördüğümüz olağan bir durum.

Bademcik ameliyatı hangi aylarda yapılabilir ? Bademcik ameliyat hangi mevsimde yapılabilir ?

Bademcik ameliyatı 4 mevsim, 12 ay boyunca güvenle yapılabilir.

Bademcik ameliyatı sonrası beslenme, Bademcik ameliyatı olanlar iyileşme sürecinde nelere dikkat etmeli

Geniz eti ve bademcik ameliyatı birlikte yapılır mı ?

Özellikle çocuk hasta grubunda bu iki ameliyatın birarada yapılması sık karşılaşılan bir durumdur. Aynı ameliyat bölgesindedir ve geniz etinin alınması ameliyat süresini maksimum 15 dakika uzatır. Birarada uygulanmasında engel yoktur.

Bademcik ameliyatı sonrası kulağa vuran ağrı

Bademcik ameliyatı sonrası ağrı ilk birkaç günde fazlaca olur. 5.-10. günler arasında kulağa vuran ağrılar meydana gelir. Şikayetler ameliyat sonrası günler geçtikçe azalırken, 3.-12. günlerde bademcik dokusunun alındığı yeri kaplayan beyazımsı zar yerinden ayrılırken ağrı tekrar artabilir.

Geniz eti ameliyatı olan hastalarda sıklıkla boyun ağrısı ve kötü ağız kokusu gelişebilir. Bu belirtiler bir hafta içinde kaybolur. Ameliyat sahasının tam olarak düzelmesi genelde birkaç hafta sürmektedir. Ameliyat sahasını kaplayan beyaz örtü sizi ürkütmesin.

İyileşme döneminde kulaklarda ağrı duyulması en sık rastlanan bulgulardandır. Bu kulak ağrısı, bademcik bölgesinden yansıyan ağrıdır. Kulak enfeksiyonu sonucu sonucunda gelişen bir ağrı değildir, endişe etmenize gerek yoktur

Bademcik ameliyatı ne kadar sürer ? Bademcik ameliyatı kaç saat sürer

Günümüzde bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta. Anestezi hariç bu ameliyat genellikle toplamda 45 dakikanın altında sürmektedir. Ancak genel anestezi hazırlığı, hastanın uyutulması ve uyandırılmasıyla birlikte bu süre toplamda yaklaşık 1-1.5 saati bulmaktadır.

Diğer Çocuk KBB Ameliyatları

Hochscrollen
de_DEDE
WhatsApp-Chat