DR. Berke Özücer
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Dil bağı nedir ? Dil altı bağı nedir ?

Dil bağı (frenulum) dilin altında ağız tabanına tutunan yapıdır. Embriyolojik gelişim sırasında oluşan bir bozukluk sonucu dilin ağız içerisinde serbestçe hareketini engelleyecek şekilde kısa ve kalınlaşmış bir hal alabilir. Bu duruma dil bağı ( hipertrofik frenulum yada frenulum linguale) denilir.

Dil altı bağı hangi bölüm bakar ?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Uzmanları bu durumun teşhis ve tedavisini yönetirler.

Dil bağı ameliyatını hangi doktor yapar ?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Uzmanları bu durumun cerrahi tedavisini yapar.

Dil bağı konuşmaya engel mi ? Dil bağı belirtileri nelerdir ?

Yeni doğan bebeklerde emme problemlerinden dil bağı olduğunu anlarlar. Bu dönemde kilo alamama ve gelişme geriliği de görülebilir. Konuşamayan çocuklarda ise yanlış bir inanış olarak konuşma probleminin dil bağından olduğu düşünülmektedir. Oysa dil bağı sadece bozuk konuşma ve artikülasyon bozukluğu yapar yani konuşmayan çocukta dil bağı olabilir ancak konuşmama nedeni değildir bu tür hastalarda başka nedenler mutlaka araştırılmalıdır.

Dil bağı konuşmaya engel değildir, konuşma sırasında belli seslerin çıkarılmasına engeldir. Konuşma bozulmasının değerlendirilmesinde çocuktan “l, r, s, t, z” gibi dilin ön bölgesinin aktif kullanıldığı seslerin çıkarılması istenir hasta bu sesleri çıkarmada zorluk yaşar.

Dil bağı belirtileri nelerdir ? Tanı Nasıl Konur?

Muayene ışığı altında bazen de dil basacağı yardımıyla dil bağı görülebilir. Dil bağı olan çocukta dili dışarı çıkarması, yukarı kaldırılarak damağa değdirilmesi gibi hareketleri yapması istenir hasta bunları tam olarak yapamayacağından tanı doğrulanır.

Dil Bağı Ameliyatı nasıl yapılır

Hastaların çoğunda lokal anestezi ile ufak bir bistüri/makas yardımıyla dil bağı kesilebilir. İşlem sonrası kanama veya ağrı görülebilirse de genellikle ağrısız ve kanamasız bir müdahaledir. İşlem sonrası sızıntı için bası yada soğuk suyla ağız çalkalama gerekebilmektedir. Lokal anestezi ile yapıldıysa işlem sonrası hasta hemen yemek yemeye ve su içmeye başlayabilir.

Nadiren işlemden korkan ve iknası veya sabit tutulması mümkün olmayan çocuklarda veya çok büyük dil bağı varlığında genel anestezi ihtiyacı doğabilmektedir. Genel anestezi altında da işlem aynı şekilde yapılır. Büyük veya geniş dil bağında ise dil bağı kesildikten sonra dikiş gerekebilir.

Dil bağı ameliyatı fiyatı, Dil bağı ameliyatı ücreti

Preisinformationen erhalten

Diğer Çocuk KBB Ameliyatları

de_DEDE
WhatsApp-Chat