DR. Berke Özücer
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Geniz Eti Ameliyatı: Merak edilenler

Für Preisinformationen und andere Fragen

Geniz eti nedir ? Geniz eti nerededir ? Burun etleriyle farkı nedir ?

Burnun en arkasında ağızla birleştiği noktaya kabaca geniz denir. Buradaki et benzeri dokuya geniz eti (adenoid) denir. Burun etleri sağ ve solda olmak üzere herkeste mevcuttur ve 3 çifttir. Ancak geniz eti arkada ve tektir. Farklı yapılardır. Genellikle çocukluk döneminde yer kaplayıcılığı vardır ve burun tıkanıklığı sebebidir. 

Geniz eti belirtileri nelerdir ? Çoçuklarda geniz eti büyümesi nasıl belli olur ?

Ağzı açık konuşma, burnu tıkalı (nezle gribe benzer) konuşma, sabah ağız kokusu. Geniz eti büyümesine adenoid hipertrofisi namens. 

Çocuğumda geniz eti var mı ?

Evet çocuğunuzda geniz eti var. Herkesin çocuğunda geniz eti var. Buradaki doğru soru çocuğumdaki geniz etinin boyutu burnu tıkıyor mu ? sorusudur. Bazı geniz eti geçişi %100 daraltır ve ameliyat edilmeden düzelmez. Bazı çocukta ise bu oran çok daha düşüktür ve ameliyata ihtiyaç yoktur. Bunun muayene ile anlaşılması ve doğru kararı kişiye özel olarak vermek gerekir. 

Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır ? Geniz eti ameliyatı ne kadar sürer ?

Ağız içerisinden, genel anestezi altında yapılır. Çocuk bu ameliyat sırasında ağrı duymaz. Yaklaşık 15 dakika sürer. Genel anestezi için hazırlık, çocuğun ameliyata hazırlanması, anesteziyle uyutulması ve uyandırılmasıyla beraber toplam süre kabaca 45 dakika – bir saati bulur.

Geniz eti ameliyatı fiyatları, Geniz eti ameliyatı ücreti, Geniz eti ameliyatı fiyatı

Preisinformationen erhalten

Yetişkinlerde geniz eti, Burun etleriyle farkı nedir ?

Yetişkin yaşta geniz eti çocuklara kıyasla daha nadir görülen bir durumdur. Sıklıkla içerisinde ‘et’ ismi geçtiğinden burun etleriyle ismen karışabilmektedir.

Bademcik ve geniz eti ameliyatı birlikte yapılabilir mi ?

Evet, sıklıkla beraber uygulanan ameliyatlardır. Geniz eti ameliyatı, bademcik ameliyatı ve kulağa tüp takılması sıklıkla kombine edilerek beraber uygulanabilen ameliyatlardır. Ameliyatları beraber yapmanın çocuğa / hastaya bir dezavantajı yoktur. 

Geniz eti ameliyatı ücreti , Geniz eti ameliyatı fiyatı

Preisinformationen erhalten

Diğer Çocuk KBB Ameliyatları

Hinterlasse einen Kommentar
de_DEDE
WhatsApp-Chat