DR. Berke Özücer
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Tükürük Bezi Tümörü, Tükürük Bezi Kanseri: Tükürük Bezi Ameliyatı

Parotis bezi nedir ? Parotis tükürük bezi tümörleri

Parotis bezi tükürük bezlerinden en büyük olanlarıdır. Her iki kulak önünde, çene köşesinin hemen üzerinde yer alır. Parotis tükürük bezini yüz siniri derin ve yüzeyel olmak üzere ikiye ayırır. Parotidektomi, parotisteki tükürük bezi tümörlerinin tükürük bezi ameliyatıyla alınmasına denir. 

blank

Parotidektomi nedir ? Parotidektomi Ameliyatı, Tükürük bezi ameliyatı nedir ? Parotis bezi ameliyatı nedir ?

Tükürük bezi tümörü / tükürük bezi kanseri nedeniyle tümörle beraber parotis tükrük bezinin bir kısmının ameliyat edildiği ameliyata ‘parotidektomi‘ denir. Diğer ismi Parotis bezi ameliyatı dır.

Parotis bezi ameliyatı nasıl yapılır ? Parotidektomi ameliyatı yapan doktorlar

Parotidektomi ameliyatı Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Ameliyat kulak önü ve kulak arkasına gizlenir ve ‘yüz germe ameliyatı’nda kullanılan kesiye benzerdir. Ameliyattan yaklaşık 3 ile 6 ay sonrasında belirginliğini kaybeder ve güzelce iyileşir. Kesi sonrası cilt kaldırılarak tükürük bezi içerisinde yüz siniri itinalı olarak ayrılır. Sonrasında tümörlü/kanserli doku uygun cerrahi teknikle çıkarılarak kanama kontrolu yapılır. Açılan cilt itinalı olarak cilaltı ve cilt dikilir. Ameliyatın yapıldığı bölge genişliğine göre 24 saat kalacak dren yerleştirilebilir.

Çıkarılan tümör bütünlüğü bozulmadan patoloji bölümüne incelenmek üzere gönderilir.

Tükürük bezi kanseri ile tükürük bezi tümörü arasındaki fark nedir ?

Genel anlamda tümörleri ikiye ayırıyoruz. İyi huylu ve kötü huylu tümörler olarak. Genel kullanımda ‘tümör’ kelimesi daha iyi huylu olanları tariflemek için daha yoğun kullanılırken ‘kanser’ kelimesini kötü huylu olanlar için kullanmak oluşmuş bir alışkanlık. Örneğin pleomorfik adenom, Whartin, Onkositoma gibi tükürük bezi tümörleri nispeten daha iyi seyirlidir. Asinik hücreli karsinom, mukoeidermoid karsinom ve adenoid kistik karsinom gibi tipler ise daha malign tiplerdir.

Tükürük bezi tümörleri: Pleomorfik adenom nedir ?

Tükürük bezi tümörlerinin büyük çoğunluğu kulak önü tükürük bezlerine (parotis) gelişir. Bu tümörlerin çoğu iyi huyludur. Pleomorfik adenom tükürük bezi tümörlerinden en sık gözüken iyi huylu olan tipidir. Tedavisi cerrahidir. Nispeten cerrahiye en iyi cevap veren tipidir. Yuvarlak düzgün yüzeylidir ve etraf dokuya yayılımı sınırlıdır. Bu tümörlerin farkedildiğinde alınması önerilir, hastaların ‘yüz felci riski’ gibi gerekçelerle ameliyatı uzun yıllar ertelediğinde iyi huylu bu tümör tipinin kötü huyluya dönüşmesi olasıdır. Aynı zamanda tümörün büyümesine zaman tanımak cerrahi riskleri arttırmak anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Tükürük bezi tümörleri: Whartin tümörü nedir ?

 Tükürük bezinde görülen iyi huylu bir tümördür. Sigara içenlerin daha sık yakalandığı tükürük bezi tümörlerindendir. İki taraflı olabilme ihtimali sebebiyle tükürük bezi ameliyatı öncesinde karşı tarafın parotis bezinin değerlendirilmesi unutulmamalıdır.

Tükürük bezi kanseri: Mukoepidermoid karsinom

En sık görülen malign tükrük bezi kanseridir. Low-grade ve high-grade olarak ikiye ayrılır. Low-grade ağrısız, yavaş büyüyen, fazla sert olmayan kitlelerdir. High-grade mukoepidermoid karsinom ağrılı, hızlı büyüyen ve sert kitlelerdir. High-grade tükrük bezi tümörlerinde genişletilmiş cerrahi, boyun lenf bezi temizliği (boyun disseksiyonu) ve ameliyat sonrası radyoterapi uygulanır. Tükrük bezi kanserinin temizliği için yüz sinirininin de alınması gerekir. Ameliyat sırasında yüz siniri onarımları yapılabilir.

Tükürük bezi kanseri: Asinik hücreli karsinom

Tükürük bezi kanseri: Adenoid kistik karsinom

Tükürük bezi tümörü belirtileri nelerdir ? Tükrük bezi ameliyatı kararı nasıl verilir ?

Kulak altında beze, kulak altında şişlik, yeni başlayan yüz felci, kulak önünde ele gelen şişlik belirtiler arasında olabilir. Doktor muayenesi gerekir. Tükürük bezi ultrasonu ve ince iğne aspirasyon biyopsisi fikir verir. Yine MR görüntüleme tanıda ve tükürük bezi ameliyatı öncesinde kullanılır. Kesin tanı tükürük bezi ameliyatı sonrasındaki patoloji sonucunda belli olur.

Tükürük bezi ameliyatı yapan doktorlar, Parotidektomi ameliyatı yapan doktorlar, Parotidektomi ameliyatı yapan hastaneler, Tükürük bezi ameliyatı yapan hastaneler hangileridir ?

Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi doktoru olan doktorlar tükürük bezi ameliyatını yapan doktorlardır.

Tükürük bezi ameliyatı fiyatı, Parotis bezi ameliyatı fiyatı, Parotidektomi fiyatı

Preisinformationen erhalten

Tükürük bezi ameliyatı ve yüz felci riski

parotis-bezi-tumoru

Parotis tükürük bezinin tam ortasından yüz siniri geçmekte ve bu bezin içerisinde önce 5 ana dala, sonrasında da onlarca ufak dala ayrılmaktadır. Temel olarak 6 tip dallanma gözükse de yüz sinirinin dallanmaları kişiye özeldir ve tahmin edilemez. Bu anatomi ve bu yakınlık tükürük bezi ameliyatı sırasında tümörün çıkarılırkenki cerrahi manevralarda sinirin yorulması sonrasında geçici yüz felcine yada kalıcı yüz felcine neden olabilmektedir. Bu risk dünya üzerinde tüm tükürük bezi ameliyatı geçiren hastalar için mevcuttur.

Nadir durumlarda ise, Bu komşuluklara ek olarak bazı tükürük bezi tümörleri yüz sinirini de dahil edecek şekilde yayılım yaparlar ve bazen tükürük bezi tümörünün / tükürük bezi kanserinin gereğince temizlenmesi için yüz sinirininin dallarını yada hepsini feda etmek gerekebilir. Bu durumlar kalıcı yüz felcini beraberinde getireceğinden ameliyat sırasında yada sonrasında uygun tekniklerle sinir nakilleri yapılarak yüz sinirleri onarım seçenekleri mevcuttur.

 

Hinterlasse einen Kommentar
Hochscrollen
de_DEDE
WhatsApp-Chat