DR. Berke Özücer
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Kapalı Rinoplasti Ameliyatı: Kapalı Burun Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatı nedir ? Kapalı rinoplasti nedir ?

Kapalı rinoplasti 'burnun içinden kesilerle ve izsiz' , açık burun estetiği ise "burun cildini açarak / kaldırarak" yapılan estetik burun ameliyatı olarak tanımlanabilir. Bir tekniği diğerine övmek ve her daim daha üstündür demek doğru bir yaklaşım değildir. Kapalı burun ameliyatı da, açık burun estetiği tekniği de uzun yıllardır yetkin ellerde iyi neticeler veriyor.  İkisinin de aşağıda detaylandırdığım avantaj ve dezavantajları var. Aşağıdakiler bu işin değişmez kuralları. Hastanın hangi tekniği tercih ettiği, burnun hangi tekniğe daha uygun olduğu ve cerrahın hangi tekniği tercih ettiği ise sürecin değişkenleri. Bu bilgiler ışığında cerrahınızla beraber karar vermeniz en doğrusu

kapali-rinoplasti-kapali-burun-ameliyati

kapali-burun-ameliyati-kapali-rinoplasti

Kapalı rinoplasti nedir ? Kapalı ve açık burun estetiği farkları nelerdir ?

Operation mit geschlossener Nase

Kapalı rinoplasti ameliyatı süresi

Genel anlamda konuşursak kapalı burun ameliyatı açığa kıyasla daha kısa sürmektedir. Bunda nispeten daha az problemli burunlarda kapalı tekniğin tercih edilmesinin de etkisi mevcut. Ancak doğal yapısı ve görüntüsü açırı derecede bozulmuş burunları kapalı burun ameliyatıyla düzeltmek bazı nadir durumlarda açık teknikten daha uzun sürebilmektedir.

Kapalı rinoplasti fiyat

Um Preisinformationen zu erhalten

Kapalı rinoplasti sonrası şişlik, iyileşme süreci ve dikiş aldırma

 Kapalı burun estetiği sonrasında burun daha hızlı iyileşiyor ve son haline daha hızlı ulaşıyor. Kapalı burun ameliyatında dikiş aldırma derdi yok. Burnun dışında gözüken kesi veya iz yok. Ancak açık burun estetiği de alınması gerekmeyen (eriyebilen) dikişlerle yapılabiliyor, bunu da unutmamak lazım.

Kapalı burun estetiğinde burun ucuna müdahale

Açık teknikte tüm kıkırdak deformiteleri burun cilt örtüsü kaldırıldıktan sonra göz önündedir ve düzeltilmesi daha 'rahattır'. Kapalı teknik rinoplasti de doğurtma (delivery) denen metodla burun ucu kıkırdakları dışarı alınarak burun ucunun küçültülmesi, daraltılması gibi müdahaleler gerçekleştirilebilir. Ancak aşırı burun ucu eğriliği, yamukluk, darbeler sonucu doğal yapısı ve görüntüsü ileri derecede bozulmuş burunlarda burun ucu simetrisi ve istenilen sonucu elde etmek kapalı teknikte nispeten daha zor/meşakkatli olabilir.

Koruyucu rinoplasti nedir ?

2018 yılında Daniel Baker'in yazdığı makaleyle geleceğin burun estetiğinin ne yöne gittiğini gösteren tanımdır. İngilizcesi preservation rhinoplasty ' dir. Yine Türkiye'den birçok cerrahın da katkıda bulunduğu, öncülük ettiği bir kavramdır. Burun estetiğindeki yaklaşım farkı aşağıdaki başlıklarla özetlenebilir.

Özetle koruyucu rinoplasti burnun doğallığını koruma çabasındadır. Az ameliyat yaparak burnun kendi anatomik özelliklerini minimumda değiştirerek burun estetiğine yaklaşımdır. İleri derecede travmatik burunlarda kullanımı uygun değildir. Ancak olabildiğince tercih edilmelidir.

Hinterlasse einen Kommentar
Hochscrollen
de_DEDE
WhatsApp-Chat