DR. Berke Özücer
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Burun Şekilleri: Hangi tip burna sahipsiniz ?

blank

 

Stellen Sie eine Frage an Dr. Berke Özücer

Büyük Burun

Yüz ile burun boyutu arasındaki ilişki ve ahenginin burun boyutlarına bağlı olarak bozulduğu burunlardır. Peki bunu nasıl anlarız ? Büyük burun bu resimdeki çizgilerin dışına çıkan burun olarak özetlenebilir. Yandan bakışta burun yüzün 1/3’ünden büyükse ve karşıdan bakışta gözlerin en iç noktasının dışına taşıyorsa gözün de algıladığı bir ‘büyüklük’ halinden bahsetmek mümkündür.

Yine yandan (profilden) bakışla sık olarak kemerli burun mevcut olabilir. Bu kemere ‘hump’ adı da verilmektedir.


Kemerli Burun

Kemerli burun en sık görülen şikayetlerden biridir. Kemer yüz ifadesini sertleştirir ve büyütür. Kemerli burun alınarak burun küçültme ameliyatı yapılan burun estetikleri arasında en sık olandır. Ancak buradaki hata sadece ‘kemerin alınması’ yada ‘sadece kemeri aldırmak istiyorum’ yaklaşımının iyi netice vermemesidir.


Büyük Burun ucu, geniş burun ucu


Sıkılmış Gergin Burun

Sanki bir mandalla sıkılmışçasına dar olan, yandan bakıldığında genellikle ileri fazla çıkık olan burunlar bu gruba dahildir.


Eğri Burun

Tam karşıdan bakıldığında ortada olmayıp yüz simetrisini bozan burunlardır. Sağa veya sola yatık olabilirler. Yüz simetrisini ve ahengini bozduklarından fazlaca dikkat çekmekte ve yüzdeki güzelliğin önüne geçmektedir.


C burun, ters C burun

Bazen bir burun hem sağa hem sola yatık olabilir: buna C veya ters C burun denmektedir. Genellikle travmaya bağlı oluşmuştur, daha kompleks ‘eğri burun’ olarak düşünülebilir.


Semer burun

‘Çökmüş’ denilen burundur. Semer nedir, semer burun ne demektir ? Semer atların üzerine oturmak için kullanılan alettir. Burnun sırtına da böyle bir deformite oturduysa buna ‘semer burun deformitesi’ denir. Kendi kendine oluşabileceği gibi bir darbe/travmadan sonra yada geçirilen burun ameliyatı sonrasında da oluşabilir.


Burun Ucu düşüklüğü, sarkık burun ucu

Özellikle Türk toplumunda sık görülen bir durumdur. Burnun ucunun aşağı doğru gösterdiği sık burun tipidir.


Burun deliklerini küçültme gerektirecek büyüklük

Karşıdan bakıldığında gözyaşı pınarları içerisinde kalması estetik algıya uygun olan burun tabanının bu sınırları aştığı durumlardır. Aşağıdan bakıldığında (üç kenarı eşit) üçgene benzemesini beklediğimiz burun tabanı daha yayvan – geniş gözükebilmektedir.

 

 

Hinterlasse einen Kommentar
Hochscrollen
de_DEDE
WhatsApp-Chat