DR. Berke Özücer
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Burun estetiği sonrası burun tamponu kaçıncı günde çıkar ?

Für Preisinformationen und andere Fragen

 

Burun tamponu nedir ?

Burun tamponu burun ameliyatları öncesi ve burun ameliyatı sonrasında burna geçici süreyle konulan plastik / silikon materyalden yapılma malzemedir. Silikon burun tamponu (yukarıdaki fotoğrafta görülen) en sık kullanılan tipidir.

Burun estetiği sonrası tampon kaçıncı günde çıkar ? 

Değişken. Bazen 2-3. gününde. Bazen de, çok eğri -geçmişte travma almış- bir burnun ameliyatından sonra burun tamponunun 1. hafta kalmasını tercih ederek 7. günde alabiliyorum. Sıklıkla 2-7. gün arasında.

Burun estetiği sonrası tampon kaç gün kalır ?

(Tercihlerim) Burun estetiği sonrası tampon 3-4. günden itibaren çıkarılabilir. Kapalı burun ameliyatında ise tampon genellikle 2-3. günden itibaren çıkabilir. İleri seviyede (aşırı) eğrilik, Revision Nasenoperation ve benzeri durumlarda bu süre bir haftaya kadar uzayabilmektedir. Ancak bu standard değildir: bazı ameliyatlar tamponsuz gerçekleştirilmektedir, bazı cerrahlar ise tamponsuz ameliyatı tercih etmektedir. Bir rakam vermek gerekirse kaba anlamda 3-7 gün demek uygun. 

Kaç tip burun tamponu vardır ? Silikon burun tamponu nedir ?

Eriyen ve erimeyen birçok burun tamponu var.  Eskiden kullanılan upuzun bez tamponlar yüzünden insanlarda ‘tampon paranoyası’ gelişmiştir. Ancak artık durum çok değişti: Burun ameliyatı (burun estetiği) sonrasında en sık kullanılan burun tamponu silikon tampondur. Yukarıda fotoğrafı gözüken Doyle tampon dediğimiz oluklu silikon burun tamponu. Silikon tampon içinde hava kanalı (oluklu) olup nefes almayı mümkün kılar ve yumuşacıktır. Burnun boyutuna göre oluğun üzerindeki kısım kesilerek şekillendirilip küçültülebilir ve böylece ameliyat sonrası dönemde ve çıkarılırken ağrı yapmaz. 

Burun ameliyatında tampon neden konur ? Gerekli midir ?

Burun tamponunun görevi inşaat mühendisliğinde binaları taşıyan temel / kolonlar yapılırken kullanılan tahta kalaslarla aynıdır. Burun iyileşene kadar dokuların birbiriyle istenildiği şekilde ve düzgünce iyileşmesini sağlar. Kalıp görevi görür. Yapılan ameliyatı garanti altına alır. Burundaki duvarlar arasında ameliyat sonrası oluşan yapışmaları önler. Dokuların iyi oturmasını sağlar.

Burun tamponundaki oluklar ne işe yarar ?

Oluklar tampon takılan süre boyunca burunda hava kanallarının açık kalmasını ve hastanın rahat nefes alıp vermesini, burnunu rahat temizlemesini sağlar. Burnun ‘içe şişmesini’ engeller. Burun ameliyat sonrası dönemde dışa doğru ve içe doğru ödemlenip şişmek ister.

Tamponsuz burun ameliyatı, tamponsuz burun estetiği mümkün müdür ?

Tabii ki. Travmatik olmayan, ciddi septum deviasyonlarının eşlik etmediği burunlarda burun estetiği tamponsuz yapılabilir. Burun estetiğinizin tamponsuz yapılabilirliğine ancak muayene sonrası karar verilebilir.

Burun ameliyatında tampon ne zaman çıkarılır ?

Burundan tampon çıkarmanın standard bir zamanı maalesef yok. İki faktöre bağlı değişebiliyor: (1) Ameliyatı yapan cerrahın tercihine (2) Yapılan burun ameliyatına (her burun ameliyatı aynı değil). Peki ben nasıl yapıyorum ? Bazen tamponsuz burun ameliyatı yapıyoruz. Genellikle burun eğriliği ameliyatında 2-3 gün yeterli oluyor. Eğrilik çok kötü olduğunda bazen bir haftaya kadar bu süre uzatılabiliyor. Burun estetiği ameliyatlarında ise bir hafta tampon koymak tercihim. Bazen artı ve eksilerini hastayla konuşarak tamponsuz burun ameliyatı gerçekleştiriyoruz. 

Silikon burun tamponları varken banyo yapabilir miyim ?

Tabii ki evet. 

Burun tamponu nasıl çıkarılır ?

Basitçe ve ağrısızca ! Tamponu burna tespit eden dikiş kesilir, tampon hareketli hale gelir. Böylece burnun sağ ve sol deliğinden çekilerek tamponlar çıkarılabilir.

Burundan tampon çıkarma acıtır mı ?

Kullanılan silikon tampon burun ameliyatları için özel üretilmektedir. Yumuşacıktır, bu iş içindir. Burun boyutuna göre küçültülebilir. Ameliyat sonraki dönemdeki burun bakımı iyi yapılırsa burunda kabuklanma ve yapışmalar olmaz. Burunda kuruma olmadığında da tamponlar acısız ve saniyelik bir işlemle basitçe alınabilir. Ameliyat sırasında bir dikiş ile tespit edilen tampon böylece burunda kaldığı süre boyunca öne (hapşırmayla) ve arkaya (boğaza) oynamasını ve rahatsızlık yaratmasını önler. Tampon çıkarılırken bu dikiş kesilir, serbestleşen tampon çekilir.

Tamponsuz burun ameliyatı – tamponsuz burun estetiği yapılabilir mi?

Evet. Kendi pratiğimde uygun hastalarımda tamponsuz burun ameliyatı ve tamponsuz burun estetiği tercih edebiliyorum. Her hastada bunu yapmıyorum, peki hastamı nasıl seçiyorum ? Gerçekten kişide yoğun bir eğrilik yoksa, ve iyileşme sürecinde tamponun gerçekten bir avantaj sağlayacağını düşünmüyorsam tamponsuz burun estetiği yapabiliyorum.

Özellikle burnun dışında şekil değişikliği olacak ve burnun içindeki problemler sınırlıysa ameliyatlarımı tamponsuz yapıyorum.

Burun ameliyatı üzerine Kanal B Röportajı

Hinterlasse einen Kommentar
Hochscrollen
de_DEDE
WhatsApp-Chat