Berke Özücer, MD
Baskent University, Istanbul - Turkey Monday-Friday: 0900-1800 Saturday: 0900-1400 +90-216-554-1500

Facial Paralysis following Surgery

For price information and other questions

Köşe tümörü ameliyatı sonrası yüz felci

Köşe tümörünün diğer bilinen adı akustik nörinom yada akustik nörinomadır. Köşe tümörü ile yüz siniri komşuluğu köşe tümörü ameliyatı sonrası yüz felci gelişmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Yine köşe tümörü ameliyatı sonrası yüz felci tümörün çıkarılabilmesi için teknik gereklilik / mecburiyete bağlı olarak yada duruma göre sinirin kesilerek feda edilmesine bağlı olabilir.

Köşe tümörü ameliyatı sonrası yüz felci geçici yada kalıcı olabilir. Öncelikli olan yüz felcine bağlı açık kalan gözün korunmasıdır. Göz kapağı, gözün – yani korneanın – korunması için arabanın cam sileceği gibi nemlendirme ve temizleme görevi yapar. Göz kapağı kapanmadığından ve göz açık kaldığında kornea kuruyarak iltihap kapabilir. Bunu önlemek için gece pomatla kapama , gündüz suni gözyaşı desteği gerekebilir. Bunlara rağmen gerekirse göz uzmanından destek alıp göz kapağının dış yarısını dikilmesi (tarsorafi) gözün korunması bakımından önemlidir. 

Bir kişide tam yüz siniri felci (House-Brackmann) oluştuktan sonra felce uğrayan sinir ile hareketini tetiklediği kaslar arasındaki miscommunication period one's tedaviden göreceği faydayı belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Çünkü sinir kası belli bir süre uyarmadıktan (sinyal göndermedikten) sonra sinir-kas arasındaki bu ilişkide zamanla bozulma meydana gelir. Bu sürenin uzunluğu sinirde sonradan tamir yapılsa da başarılı olmasını kötü yönde etkiler.

Research by the John Hopkins Facial Paralysis Group corner tumor surgery post facial paralysis despite his anger It recommends not to wait longer than 6 months for people who develop and have no signs of nerve recovery. In the 6th month after the operation, patients are evaluated for nerve transplantation. After surgery In patients whose facial nerve is not cut, so facial paralysis is expected to recover If there is no clinical sign of spontaneous nerve regeneration (healing) and there is almost complete facial paralysis, a longer waiting period than this period will be made. nerve transplant badly affects his success. Therefore, as of the 6th month, it is suitable for permanent facial palsy surgery evaluation.

Özetle, kişinin gecikmeden doktora başvurması düzelmenin miktarında belirleyicidir.

Beyin ameliyatı sonrası yüz felci

Beyin tümörü ameliyatları sırasında geçici yada kalıcı yüz felci görülebilen bir durumdur.

Kulak ameliyatı sonrası yüz felci: 

Yakın anatomik komşuluğu nedeniyle timpanoplasti ve timpanomastoidektomi ameliyatları sonrasında yüz felci riski bulunmaktadır. Özellikle kolesteatoma denilen kulak hastalığı yüz siniri anatomisine çok yakın oluştuğundan bu durum oluşabilir (Bkz. Fotoğraf). Ameliyat olmayan kişilerde de bu hastalığa bağlı yüz felci riski mevcuttur.  Bu kalıcı yüz felci komple/tam yüz felci (House-Brackmann 6) yada daha hafif düzeylerde, yani kısmi yüz felci (House-Brackmann 1-5) olabilir. Beraberinde yüzde istenmeyen hareket eksiklikleri ve istenmeyen hareketlerle (sinkinezi) görülebilir

yüz siniri, kulak ameliyatı sonrası yüz felci

 

Tükürük bezi ameliyatı sonrası yüz felci, Parotidektomi sonrası yüz felci, Parotis bezi ameliyatı sonrası yüz felci

Yüz siniri (7. kafa siniri) yüz mimik kaslarını kontrol eder. Buna ek olarak göz yaşarması, burun salgıları ve tükürüğün oluşması ve tad almadan kısmet sorumlutükrük bezi ameliyatı sonrası yüz felcidur. Yüz siniri beyin sapında başlar, iç ve orta kulaktan geçerek kulak arkasında kafatasını terkeder. Kemik yapıyı terkettikten sonra birçok dala ayrılarak yüz mimik kaslarına dallar verir. Bu dallanmaları ‘parotis’ adı verilen tükürük bezi içerisinde yapar. Her bir dal üst, orta ve alt yüzü besleyerek hareketi sağlar. Bu yüzden parotis tükürük bezi ameliyatı sonrası yüz felci tükürük bezi kanserleri sonrasında görülebilir. Bazı tükürük bezi tümörlerinde yüz felci gelişebilir. Bazen de tükürük bezi ameliyatı sonrası yüz felci gelişebilir. Ameliyat sonrasında geçici yüz felci olabileceği gibi kalıcı yüz felci de olabilir. Ameliyat sonrasındaki yüz felci ameliyatta teknik gereklilik / mecburiyete bağlı olarak sinirin çekiştirilmesine bağlı da yada duruma göre sinirin kesilmesine bağlıdır. Parotidektomi ameliyatı sırasında gelişen yüz felçleri geçici yada kalıcı olabilir. Zarar gören dal veya dallara bağlı olarak yüzün bir kısmı (üst, orta veya alt yüz) yada tamamı etkilenebilir.

Bu kalıcı yüz felci komple/tam yüz felci (House-Brackmann 6) yada daha hafif düzeylerde, yani kısmi yüz felci (House-Brackmann 1-5) olabilir. Beraberinde yüzde istenmeyen hareket eksiklikleri ve istenmeyen hareketlerle (sinkinezi) görülebilir.

Leave a Comment
Scroll Up
en_USEN
WhatsApp chat