Доктор Берке Озюсер
Mim Kemal Öke Cad No.6 Nişantaşı-Istanbul H.içi: 0900-1800 Cmt: 0900-1400 +90-212-232-3253 Whatsapp: +90-537-929-5555

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Задайте вопрос доктору Берке Озюсеру

Kafayı yüksek tutmak

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ödem (şişlik) ve morluğun en az seviyede olması için 2-3 yastıkla kafa yükseltilmiş ve sırtüstü yatmak faydalı olacaktır (ilk 3-4 gün). Göz çevresine ve yanaklara soğuk jeller ya da buz şişliği ve morluğu azaltacaktır.

Sigara içmemekte fayda var, peki neden?

İyileşme sürecini kötü yönde etkiler (en az ilk 1 ay). Peki nasıl ? Damarlarda büzüşme yaparak iyileşen dokulara giden kan miktarını azaltır. Burun ameliyatında kullanılan kıkırdaklar vücutta damar bağlantısı olmayan ender yapılardan biridir. Beslenmeleri ve ameliyatta konulan yapılarını korumaları gelen kan miktarıyla beslenmeleriyle doğru orantılıdır. Örnek: 10 milimetre konulan bir kıkırdak ameliyat sonrasındaki dönemde iyi beslenmemeye bağlı 9 milimetreye inerek burnunuzda kötü yönde değişikliklere yol açabilir

Burun estetiği ameliyatı sonrası morluk ve şişlik için

Şu kremi morluk ve şişliklerin üzerine (gözünüze gelmeyecek şekilde) günde 2 sürmeniz şişliklerin hızlı inmesine yardımcı olur. Arnica Jel Meditech firması tarafından üretiliyor ve fiyatı 20 lira. Hepsiburada’da satılıyor. Arnica montana bitkisel bir ürün, yurtdışında tablet formları ameliyat sonrasında rutin olarak veriliyor ancak ülkemizde şimdilik mevcut değil

blank

Özellikle uzun dönemde şişlik ve ödemi azalmak için diüretik özelliği olan yeşil çay içebilirsiniz (günde 2-3 fincan) Yine bu dönemde çok tuzlu yememek faydalı olacaktır

Burun estetiğinde kesinin pansumanı

Burun ameliyatı açık teknikle yapıldıysa burun delikleri arasındaki kesi/dikiş yeri üzerine antibakteriyel kremlerle temiz tutmak ve kabukları yumuşatmak yara izinizi güzelleştirir (günde 4-5 defa)

Unutmayın, dikişlerde kabuk olmaması acısız dikiş alınması demektir !

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun tıkanıklığı

Burnunuzdaki tamponlardan sızıntı şeklinde kanama gelecektir. İçeride bu kanamaların birikip kabuk yapmaması amacıyla burun yıkama yapmak önemli.  (günde 4-5 defa) Nasıl mı ? Video1  Video2 Bu amaçla şu ürünleri kullanabilirsiniz  Sinol  Abfen (İlginizi çekebilir: Burun tamponları üzerine yazım)

Unutmayın, burnun içi nemli ve kabuksuz olunca tampon acısız çıkar 

Diğer dikkat edilmesi gerekenler

Burun ameliyatı sonrasında gözlük takmak yok, özellikle ağır gözlükler burun çatısındaki kemiklerde yer değişikliğine neden olabilir. Yine doktorunuza danışmanızda fayda var. Futbol, basket, spor, koşu, fitness, ağırlık kaldırma ve cinsel aktivite benzeri kendinizi zorlayabileceğiniz ve burnunuza darbe alabileceğiniz aktivitelerden uzak durun, burnunuz bu dönemde kırılgan. Süre için doktorunuza danışın.

Sadece doktorunuzun önereceği ilaçları kullanın. Hiçbir şeyi riske atmayın. Aklınıza takılan önemli olduğunu düşündüğünüz her türlü soru/n için doktorunuza danışın.

Geçmiş olsun, ameliyat sonrası iyileşme süreciniz güzel geçmesi dileğiyle ! Dr.Berke Özücer

Оставить комментарий
Прокрутите вверх
ru_RURU
WhatsApp чат