Доктор Берке Озюсер
Университет Баскент, Стамбул - Турция Понедельник-пятница: 09: 00-18: 00, суббота: 09: 00-14: 00. +90-216-554-1500

Burun tıkanıklığı: burun tıkanıklığına çözüm

Burun tıkanıklığı herkeste görülebilen bir durumdur. Burun tıkanıklığına çözüm gerekip gerekmediği, sizdeki tıkanıklığın doğal olup olmadığı, tedavi gerektirip gerektirmediğini değerlendirmek için aşağıdaki değerlendirmeyi uygulayın:

Burun tıkanıklığı Değerlendirme Skalası

NOSE* (Burun tıkanıklığı değerlendirme skalası / Nasal Obstruction Symptoms Evaluation Scale) dünyada en yaygın kullanılan burun tıkanıklığı değerlendirmesi. Çok basit. Nasıl yorumlanır ?  Her bir soruya 0-4 arası puan veriyorsunuz. Toplam NOSE skorunuz 0 – 20 arası çıkıyor. Çıkan skoru 5 ile çarpıyorsunuz ve yüzde kaç burun tıkanıklığınız olduğunu hesaplıyorsunuz. Örneğin. Tüm sorulara 4 puan vermiş biri 20 alıyor bu da %100 tıkanıklığa denk geliyor. Tıkanıklık ne kadar fazlaysa hayat kaliteniz o kadar düşük demek: bir hekimle görüşmenizde fayda olabilir.

*NOSE (Nasal Obstruction Symptoms Evaluation) Scale 
NOSE

Nasal Obstruction Symptom Evaluation ScaleStewart MG, Witsell DL, Smith TL, Weaver EM, Yueh B, Hannley MT (2004) Development and validation of the nasal obstruction symptom evaluation (NOSE) scale. Otolaryngol Head Neck Surg 130(2):157–163

Прокрутите вверх
ru_RURU
WhatsApp чат